Gent şehrinde müslümanlığı seçen Belçikalı Ashley, ‘islamiyeti yaşamak inanılmaz huzur verici.’

30 Mayıs 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2478 defa okundu. defa okundu.
Gent şehrinde müslümanlığı seçen Belçikalı Ashley, ‘islamiyeti yaşamak inanılmaz huzur verici.’

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika’nın Gent şehrinde Ashley Oms isimli 20 yaşındaki Belçikalı genç kadın “NUR” ismini alarak müslümanlığı seçti. Nur, 2021 tarihinde müslüman olduktan sonra 18 Mayıs 2022 tarihinde Faslı erkek arkadaşı ile resmi olarak evlendi.

Gent Turkish Lady ve KWASA KWASA derneği etkinliğinde tanıma fırsatı bulduğum NUR, müslüman olduğu sürece kadar, yaşadıklarını Belemtürk Genel Yayın Yönetmeni Cihan Çöl’e şöyle anlattı.

“ilk olarak orta okulda müslüman öğrenci arkadaşlarım bana müslümanlığı anlattı. Onların anlattıkları beni tatmin etmiyordu. Çünkü anlattıklarına kendileri uymuyordu. Şu anki eşimde müslümanım diyordu ama oda şartlara uymuyordu.

Sonra bir müslüman nasıl olmalı? kendim araştırmaya başladım. ilk 2 sene kendim araştırdım.

Daha sonra şimdiki eşime “Benimle namaz kılarmısın?” diye sorarak, namazın bana nasıl bir duygu vereceğini hissetmek istedim. Eşimle kıldığım namaz bana huzur verdi.

Bu süreçte annemi kaybettim. Babamı daha önce kaybetmiştim. Kimsem kalmamıştı ve İntihar etmek istediğim günler oldu. Okulda eğitim konusunda da zorlanıyordum. Dünya ya boş vermişliği islamiyetle ve namaz kılarak yendim ve daha çok güçlendim. Bu zor süreçte eşimin ailesinin bana verdiği destek ve sevgi beni çok etkiledi. Onlara çok teşekkür ediyorum.

Kendimi her kötü hissettiğimde namaz kılarak huzur buldum

İslamiyet beni sıfırdan hayata bağladı. Tüm zorlukları islamiyetle ve namaz kılarak aştım. Ergenlik dönemimde işlediğim günahları bir kenera bırakarak temizlendiğimi hissettim. Başkalarının peşinde değil de, kararlarımın arkasında durmayı seçtim. Ne zaman kendimi kötü hissetsem namaz kılarak huzuru buluyorum.

Gent FMV derneğinde okulumla ilgili staj gördüğüm dönemdeki süreçte Gent Turkish Lady derneğini tanıdım. Bu iki derneğin üyeleri bana sıcak bir duygu ve güç verdiler. Kendi ailemde sürekli kavga ve tartışma yaşadığım için burada kendimi çok huzurlu ve sahiplenilmiş hissediyorum.

Eğer istekleri varsa müslümanlığı herkesin araştırmasını isterim. Kendi yaşıtlarımda durum pek iç açıcı değil. Şimdiki gençler, malasef çok kötü alışkanlıklar ediniyor. Malesef esrar, içki gibi kötü alışkanlıkları birbirine tavsiye ediyorlar. Bu durum çok üzücü, islamiyeti yaşamak inanılmaz huzur verici.” dedi.

NEDERLANDS

Gentenaar Ashley, die zich tot de islam bekeerde, “ik voel mij ongelooflijk vredevol en sereen bij het beleven van de islam.”

Belemtürk News Center – 20-jarige Ashley Oms, een Belgische jonge vrouw van Gent bekeerde zich tot de Islam en nam de naam “NUR” aan.

‘NUR’ trouwde met haar Marokkaanse vriend op 18 mei 2022, nadat ze zich tot de islam had bekeerd in jaar 2021.

NUR, vertelde Cihan Çöl, hoofdredacteur van Belemtürk, wat ze heeft meegemaakt voorafgaand haar bekering tot de Islam.

“In de middelbare school legden mijn Moslimvrienden mij uit wat Moslim zijn betekende en de regels van het spel bij wijze van spreken.Dit gaf mij geen voldoening want het plaatje klopte gewoon niet. Hoe ze leefden en wat ze mij vertelden kwam niet overeen. Mijn echtgenoot was dan ook niet anders dan de rest toen ik hem leerde kennen.

2 jaar lang ben ik op mijn eigen gaan onderzoeken hoe een Moslim zich zou moeten gedragen.

Op een gegeven moment vroeg ik aan mijn man of hij samen met mij het gebed wou verrichten. Ik was namelijk zeer benieuwd welke gevoelens het gebed verrichten mij zou geven. Het gebed verrichten gaf mij een vredevol gevoel.

Tijdens die periode ben ik mijn mama kwijtgeraakt. Mijn vader was ik al kwijtgeraakt en bijgevolg had ik plots niemand meer. Ik kon nier meer volgen op school en dacht zels aan zelfmoord. Mijn minachting naar het leven toe heb ik overwonnen met het gebed en de Islam. Daarnaast heeft de liefde en ondersteuning die ik gekregen heb van mijn schoonfamillie mij zeer ontroerd. Ik ben hen erg dankbaar hiervoor.

Door mijn bekering tot de Islam voel ik mij bij wijze van spreken herboren. Ik overwon alle moeilijkheden met de islam en het gebed.

Elke keer ik me slecht voel overwin ik dit gevoel met het gebed.

Ik krijg het gevoel gereinigd te zijn van mijn jeugdzonden. Ik koos ervoor om achter mijn beslissingen te staan in plaats van achter anderen te lopen.

Dankzij een stage die ik volgde bij FMV, maakte ik kennis met Turkish Lady- en FMV-verenigingen. Al snel werden ze een tweede thuis voor mij.De leden van deze twee verenigingen geven mij een warm gevoel en zijn een inspiratie van kracht voor mij. İk krijg hier een gevoel van verbondenheid en vrede in tegenstelling van de constante geruzie in mijn eigen familie.

Voor mijn leeftijdsgenoten is de situatie ook niet erg bemoedigend. Helaas raad de jeugd van tegenwoordig elkaar slechte gewoontes zoals cannabis en alcohol aan. Deze situatie is erg triest. De Islam beleven daarentegen, geeft een ongelooflijk vredevol en sereen gevoel.

Ik raad iedereen die interesse heeft of nieuwschierig is naar de Islam om op onderzoek te gaan.”

Vertaling : Abdulkadir Çetin.

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN