YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLERE E – DEVLET SİSTEMİNİN FAYDASI VAR MI ?

27 Haziran 2022
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
8764 defa okundu. defa okundu.
YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLERE  E – DEVLET SİSTEMİNİN FAYDASI VAR MI ?

Merhaba Değerli Gurbet Dostları ;

Uzun zamandır çok merak edilen bir konuya değineceğiz. E devlet sistemi özellikle siz yurtdışından yaşayan vatandaşlar için merak konusu bazı durumlarda Türkiye’ye gelmeden işlemlerinizi e-devlet üzerinden kolayca halledebilirsiniz. Güvenlikli ve yasal bir sistemdir. Şimdi hep birlikte detaylarına bakalım;

Yaşadığımız teknoloji çağına devletler de uyum sağlamaya başlamıştır. Bunun görünen örneklerinden biri de e-Devlet sistemidir. e- Devlet sistemi kullanıcılara devlet hizmetlerinden hızlı bir şekilde yararlanmayı sağlayan bir sistemdir. Bu şekilde hem vatandaşlar kısa sürede hizmet aldıkları için memnun kalacaklar hem de devlet örneğin kağıt masrafı olmadığı için tasarruf edecekler. Yani her iki taraf için kazan kazan durumu oluşacaktır. Birçok hizmetin verildiği e- Devlet güvenliği sağlamak için birçok yol kullanmıştır. Bu yüzden güvenlidir. Güvenlik ihlalinde de sorumluluğu vardır. Her vatandaşın kullanımına uygundur. Görsel, işitsel, fiziksel, zihinsel engelliler, yaşlılar ve hatta disleksi hastaları bile düşünülmüştür. Bu çalışmayla Türkiye’deki e-Devlet sistemi hakkında bilgi verilmiş, bu sistemde sorun yaşanması halinde ne yapılacağı anlatılmıştır.

E- Devlet sistemi de vatandaşların kamu hizmetlerinden devlet dairelerine gitmeden kolay ve güvenilir bir şekilde yararlanmalarını sağlamak için 18 Aralık 2008’de açılmış bir sistemdir. Yönetimi Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’ne verilmiştir. İşlevi ile uygun olan sloganı ise Devletin Kısayoludur.

SİSTEME GİRİŞ

Sisteme giriş için öncelikle PTT’den şifre alınması gerekir. Şifrelerin PTT tarafından dağıtılmasının sebebi e- Devlet’in bir amacıyla da bağlantılıdır. e- Devlet vatandaşlara kolay bir şekilde hizmet sunma fırsatı vermektedir. Ve bu fırsatın kullanılabilmesi için de şifre gerekmektedir. Bu şifrelerin her vatandaşa kolayca ulaşabilmesi için yurt genelinde en yaygın dağıtım ağına sahip olan PTT Genel Müdürlüğüne bu görevin verilmesi olağandır. Bu şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme kolay bir şekilde giriş yapılabilir.

Sunduğu hizmetler kişiye özel olduğu için alınan bu şifre üçüncü kişilere verilmemelidir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra kolay bir şekilde işlem yapılabildiği için üçüncü kişiler bu faydayı kötü niyetle kullanabilirler. Verilmesi halinde şifre e- Devlet sisteminden kolayca değiştirilebilecektir.

e- Devlet sistemi kişisel verileri korumak zorundadır. Çünkü Kişisel Verilerin Korunması Kanunu madde 8’e göre kişisel veriler ilgili kişinin rızası olmadan aktarılamaz. Eğer e- Devlet böyle bir hata yapmış ise kişi Kişisel Verilerin Korunması Kanunu madde 11 ç bendine göre verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme hakkına sahiptir.

E- DEVLET ŞİFRESİNİ KİMLER NASIL ALABİLİR? KONSOLOSLUKTAN ALABİLİRMİYİZ ?

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları bulundukları yerdeki Elçilik ve Konsolosluklardan bu şifreyi temin edebilirler. Ayrıca mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanıyorlar ise e- Devlet kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra e- Devlet sistemi için bir şifre oluşturabilirler.

Mavi kartlı kişiler yine PTT’den şifre alırken bu kartlarını göstermek zorundadırlar. Mavi kartı yanında olmayan kişiler ise vatandaşı oldukları ülkenin kimlik kartını göstermelidirler.

Mahkeme tarafından vasi atanmış kişilerin şifresini vasileri alabilmektedirler.

Şifre için şahsen başvuru yapamayacak olan kişiler vekilleri aracılığı ile de PTT’den şifre alabilirler. Ama bunun yapılabilmesi için vekaletnamede vekil olan kişiye e- Devlet şifresi alması konusunda açık izin verilmesi gerekir.

SİSTEMİN AMAÇLARI VE FAYDALARI

Peki e- Devlet sistemi başka hangi amaçlar için oluşturulmuştur? Öncelikle devletin hızlı hizmet vermesini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Hizmetler elektronik ortamda yapıldığı için hata payı da düşecektir. Ve vatandaşın devlete olan güveni artacaktır. İşlemler elektronik ortamda yapıldığı için kağıt israfı olmayacak ve maliyet de düşecektir.

Vatandaşlar devlet dairelerine gitmeden her yerden bu hizmetlere ulaşabildiği için zamandan tasarruf yapılmış olacaktır. Bu yüzden vatandaşlar kısa sürede birçok hizmetten tek tık ile yararlanabilecektir.

Her vatandaşın bu hizmetlerden yararlanabilmesi için kolaylaştırılmış bir sistem hazırlanmıştır. Teknolojiden anlasın anlamasın birçok kişi hiç yardım almadan e- Devletin sunduğu hizmetlerden yararlanabilecektir. Böylelikle bireysel katılım artmış olacaktır.

Bu amaç ve faydaların bir getirisi de kişilerin memnuniyetidir. Kısa sürede az maliyetle her an hizmet alabilen kişi tabiki de memnun kalacaktır.

E DEVLETTE HANGİ KURULUŞLAR VARDIR?

e- Devlette 884 adet kurum hizmet sunmaktadır.
Üniversiteler
Bakanlıklar
Adli Tıp Kurumu
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Anonim şirketler
Anayasa Mahkemesi Başkanlığı
Ticaret Odası
Atatürk Kültür Dil ve Tarih Başkanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı
Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı
Görüldüğü üzere ülkedeki birçok kurum bu sistemde hizmet vermektedir. e- Devlet sitesinde bu kurumlara ulaşmak çok kolaydır. Sitede kurumlar, üniversiteler, belediyeler, firmalar başlığı altında 884 kurum sınıflandırılmıştır.
İlerleyen zamanlarda bu sayının artacağı barizdir. Sayı arttıkça vatandaşlar daha fazla hizmetten yararlanacaktır.

E DEVLET SİSTEMİNDE HANGİ HİZMETLER VERİLİR?

e- Devlet sisteminde 6.656 adet hizmet verilmektedir. Bu hizmetler
Adalet
Genel Bilgiler
Sağlık
Trafik ve Ulaşım
Çevre, Tarım ve Hayvancılık
Güvenlik
Sosyal Güvenlik ve Sigorta
Vergi Harç ve Cezalar
Devlet ve Mevzuat
İş ve Kariyer
Şikayet ve Bilgi Edinme
Eğitim
Kişisel Bilgiler
Telekomünikasyon
başlıkları altında toplanmıştır.
En çok kullanılan hizmetler bölümünden vatandaşlar daha kolay bir şekilde hizmete ulaşabilmektedir.
Evrak doğrulama hizmetleri kısmından belgenin barkodunu girerek işlem yapılabilir.
Herhangi bir hizmet alanına girdikten sonra sol yan tarafta bulunan alfabetik sıra ile aranan hizmet kolay bir şekilde bulunabilir.
Favori hizmetlerim kısmından her zaman kullanılan hizmetlere erişmek daha hızlı olacaktır.
Hizmetlere giriş yapıldığında sol tarafta bu hizmetin ne kadar sürede biteceğiyle alakalı bilgiler sunulmaktadır.

E DEVLET GÜVENİLİR Mİ?

e- Devlet sisteminde kişiye özel pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu yüzden hizmetler gerçekleştirilirken yüksek güvenlik önlemleri alınmaktadır. Örneğin sisteme giriş için TC kimlik numarası ve kişiye özel şifreler kullanılmaktadır.

e- Devlet sistemi güvenliği sağlamak amacıyla ayrıca elektronik sertifika kullanmaktadır. Eğer adres çubuğunda yer alan adres ” https ” ile başlıyorsa bu adres güvenli değildir. Buna dikkat edilmelidir.

Burada vatandaşlara da görev düşmektedir. Kişiler e- Devlete girmek için kendilerine ait olan bilgileri üçüncü kişilere vermemelidirler. Ve kişiler e- Devlet sistemine sadece güvendikleri bilgisayarlar ile giriş yapmalıdırlar.

E DEVLET ENGELLİLERE UYGUN MU?

e- Devlet sistemi engellilerin de kolayca yararlanmasına uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Sistem görsel, işitsel, fiziksel ve zihinsel engeli olan vatandaşlar ile birlikte yaşlıların da kolayca kullanabilmesi için uygun hale getirilmiş.

Çağrı merkezine işaret dili kullanarak da ulaşılabilir.

e- Devlet için kullanılabilirlik ve erişebilirlik açısından yeterliliği Türk Standartları Enstitüsü Bilişim Teknolojileri Komisyonu tarafından onaylanmıştır. Bu standartlar için belgelendirme Türkiye’de ilk olarak e- Devlet için yapılmıştır.

Ayrıca sistem disleksi hastaları düşünülerek de hazırlanmıştır. Disleksi, kişilerin okuma ve yazma fonksiyonlarını etkileyen bir hastalıktır. Bu kişiler harflerin, hecelerin, kelimelerin yerlerini değiştirme eğiliminde oldukları için okuma yazma zorlaşmaktadır. Bunun için e- Devlet sistemi okuma güçlüğü çeken vatandaşlar için font ayarlarını değiştirebilmelerine izin vermektedir. Bunun sağlanabilmesi için de internet tarayıcısının eklenti kısmından disleksi araması yapılıp tarayıcıya eklenmesi ve bu eklentinin aktifleştirilmesi gerekir. Böylelikle e- Devlet sistemi disleksi hastaları için de erişilmesi ve kullanılması kolay bir sistem haline gelmiş olur.

Yazıları okumakta zorlanan kullanıcılar sitedeki anahtar simgesine tıklayarak daha belirgin okuma moduna geçebilir.

E DEVLET SİSTEMİNDE YARDIM

e- Devlet kapısı çağrı merkezi numarası 160’tır. e- Devlet sistemini kullanırken karşılaşılan sorunların çözümü için aranır.

e- Devlet sisteminden görüntülü konuşma da başlatılabilmektedir. Bu şekilde engelli vatandaşlarında sorunları çözüme kavuşacaktır.

Bir sorun ile karşılaşıldığında öncelikle hızlı çözüm sayfasına giriş yapılmalıdır. e- Devlet kapısına giriş, kişisel bilgiler ya da kurum hizmetleri ile ilgili bir sorun yaşandığında bu sayfadan hızlı bir şekilde çözüme ulaşılabilir.

Hızlı çözüm sayfasında soruna çözüm bulunamadıysa çağrı merkezine ulaşmak için “iletişim formu” doldurulabilir, telefondan 160 aranabilir veya bilgi@turkiye.gov.tr adresine e-mail atılabilir.

Aynı sitede sol tarafta hızlı arama rehberi başlığı altında birçok telefon numarası bulunmaktadır. Bu numaralar da aranabilir.

ANAHTAR KELİMELER

e- Devlet Faydaları, e- Devlet şifresi, Gizlilik, Güvenlik, Hizmetler, Devlet Kuruluşları, Engelliler, Yurt dışındaki kişiler

KAYNAKÇA

http://www.turkiye.gov.tr
https://sbedergi.sdu.edu.tr/assets/uploads/sites/343/files/oguzhan-carikci-ali-yavuz-12112019.pdf
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
http://www.cnnturk.com/turkiye/yurt-disindan-e-devlet-sifresi-nasil-alinir

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN