• Bugün Görüntülenme: 1100
  • Dünkü Görüntülenme: 2954
  • Toplam Görüntülenme: 9887678

Belçika’da FETÖ yandaşlarının şikayet ettiği 19 Türk vatandaşı hakkında verilen karar belli oldu.

25 Kasım 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1169 defa okundu. defa okundu.
Belçika’da FETÖ yandaşlarının şikayet ettiği 19 Türk vatandaşı hakkında verilen karar belli oldu.

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika’da FETÖ terör örgütü yandaşlarının şikayet ettiği 19 Türk vatandaşının Gent şehrinde görülen karar duruşması geçtiğimiz pazartesi günü yapıldı. Türk vatandaşlarının savunmasını Gent şehrinin önemli avukatlarından Ercan Tok ile Belçikalı avukat W. Damen yaptı.

Türkiye’nin Anayasal düzenine ve demokrasisine karşı 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan ve 251 masum vatandaşımızın hayatını kaybettiği hain darbe girişimi sonrası, Belçika’da FETÖ terör örgütü yandaşlığı ile bilinen Fedactio ve De Gouden Meridiaan dernekleri 19 Türk vatandaşından 14 kişinin nefreti teşfik etmek ve insanları kışkırtmak iddiasıyla, geri kalan 5 kişiyi ise, tehdit ve kişilerin binalarına saldırmak ve yazı yazmak suçlamalarıyla mahkemeye vermişti.

20 Eylül 2019 tarihinde 19 Türk vatandaşının yargılanmasının kabul edilmesi kararı üzerine, davanın Gent Asliye Hukuk Mahkemesine sevk edilmesine karar verilmişti.

Pazartesi günü Gent Asliye Ceza Hukuk Mahkemesinde görülen karar duruşmasında Gent’in Kartuizerlaan sokağındaki FETÖ terör örgütü yandaşlığı ile bilinen Fedactio dernek binasına zarar vermek ve yazı yazmak suçundan 3 Türk vatandaşına para cezası ve ertelemeli hapis cezası verildi.

Gent mahkemesi, FETÖ terör örgütü ile ilgili yapılan paylaşımları inanç kriterleri ve siyasi kanaatle ilgili olduğu gerekçesiyle cezai işlem olmadığına hükmetti ve diğer 16 Türk vatandaşı için bereat kararı verdi.

Tarafların karara itiraz hakları bulunuyor.

Reklamlar

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN