• Dolar Alış / Satış: 6.066 / 6.077
  • Euro Alış / Satış: 6.786 / 6.799
  • Bugün Görüntülenme: 156
  • Dünkü Görüntülenme: 2984
  • Toplam Görüntülenme: 5965490

YENİ GENT FATİH CAMİ İNŞAATI İÇİN ŞİMDİ TAM BİRLİK ZAMANI!

9 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1672 defa okundu.

2006 Yılında cami yapım projesi için, Gent Fatih Cami yönetimi Gent belediyesinden uygun bir yer isteyerek başvuru yapmıştı.

Gent belediyesi, bir süre sonra eskiden elektrik santralı olarak kullanılan binayı satışa sununca, Gent Fatih cami yönetimi 2500 metre kare olan bu elektrik santraline talip olarak, satış işlemlerini 2009 – 2011 yılları aralığında gerçekleştirilerek binayı satın aldı.

Daha sonra çift minareli olarak projelendirilen cami yapımı için 2014 yılında ruhsat alan Gent Fatih cami yönetimi, Gent şehrine yapılacak cami’nin aküstik, zemin ve teknik hesaplamaları için, mühendislerce sürdürülen çalışmaların 2016 yılında tamamlanmasıyla, yakın bir zamanda inşaat yapım çalışmalarının başlatılması beklenirken, 2006 yılından 2018 yılına kadar uzanan YEŞİL CAMİ projesinin başlatılması için Gent Fatih Cami Yönetimi, Opgeeistenlaan 455 Gent adresindeki Özburun dernek lokalinde dernek ve cami başkanları ile geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

Gent Fatih Cami Yönetimi 2006 yılında başlatılan yeni cami yapım projesi için şu ana kadar, 09/11/2012 tarihinde 473.216.50 euro karşılığında binanın satın alındığını, Mimarlara ödenen miktarın 148.200.00 euro, Mühendislere verilen miktarın 313.712.30 euro, Yeni tutulan mühendislere ise, 14.556.00 euro, diğer harcamalara ise 113.652.00 euro harcandığını beyan ederek, Yeni cami yapım inşaatının ön çalışmalarının başlatılması için 500 bin euroya ihtiyaç olduğu, bu paranın bulunamaması durumunda, belediye tarafından inşaatın başlaması ile ilgili verdiği sürenin bitmesine kısa bir süre kaldığına önemle dikkat çekildi.

Cami yapım inşaatı belediyenin vermis olduğu süreden önce başlatılamaz ise, şu ana kadar ödenen paraların boşa gideceği ve yeni cami yapım projesinin iptal olabileceğine dikkat çekildi.

Konuyla ilgili Bekir Sarı moderatörlüğünde toplantıya katılanlara yeni yapılacak cami’nin sinevizyon filmi izletildikten sonra, sırasıyla herkese söz hakkı verildi ve konuyla ilgili fikir ve düşünceleri soruldu.

Kısa zamanda çalışmalarına başlayacak olan Gent Fatih Cami yönetimi mahalle mahalle çalışmalara başlayacak, diğer cami ve dernek başkanlarıyla birlikte hareket ederek, yeni cami yapım projesi için ilk etapta gerekli olan 500 bin euro toplanarak, inşaat çalışmalarının başlatılması hesaplanıyor.

Cami yönetimi “şuana kadar yardımlarını esirgemeyen vatandaşlarımızın desteklerini bekliyoruz. Gent şehrine hep birlikte güzel bir eser kazandıracağımıza inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Toplantıda bir konuşma yapan Gent Fahri İmamı Hakan Karadağ, ” Birlik beraberlik içerisinde siz değerli dernek başkanlarımızın destekleriyle sahipsiz kalmamaları adına diyarı gurbet elde, neslimize sahip çıkmak için hep beraber elbirliği ile birbirimize destek olmalıyız ki, çalışarak maddi ve manevi desteklerinizle başarıya ulaşabilelim. Cami projesi Gent halkının ve hepimizin sorumluluğundadır” sözlerine yer verdi.

HABER FOTOĞRAFLARI

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN