• Bugün Görüntülenme: 2614
  • Dünkü Görüntülenme: 2814
  • Toplam Görüntülenme: 9894886

Yazar Zekiye Doğan’ın Penceresinden “Avrupa’nın En Büyük Korkusu Mülteciler”

21 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1918 defa okundu. defa okundu.
Yazar Zekiye Doğan’ın Penceresinden “Avrupa’nın  En Büyük Korkusu Mülteciler”

Sevgili okurlarım merhaba, baba-vatanım Hollanda ve anavatanım Türkiye arasında başlayan sorun her iki ülkenin birlikte almış olduğu bir kararla 1.5 yıl sonra normalleşmeye döndü. İlk adımını bir mektupla atan dış işleri bakanı Stef Blok, Türk asıllı Hollandalı olarak her iki ülke adına beni çok mutlu etti!..

Hollanda’nın dört yüz yılı aşkın bir süredir anavatanımla farklı alanlarda ve iş ticaret alanlarında ilişkileri var. Hollanda’nın coğrafik alanı yüz ölçümü her ne kadar küçük olsa da Avrupa ülkelerinin en büyüğü sayılır. Atılan bu olumlu adımın diğer Avrupa ülkelerinin Türk karşıtı, mülteci karşıtı, İslam karşıtı ve gereksiz ırkçı ve ayrıştırıcı tutumlarını pozitife çevireceğine inanıyorum. Lakin göçmenlerle ilgili değişik açıklamalarda bulunan ve de ırkçılığın insanların genlerinde olduğu görüşünü savunan Sayın Stef Blok’un bu adımıyla, olumlu politika yürüteceğine yürekten inanmak istiyorum…

Bazı olumsuz, negatif tutumlarıyla dünya ülkelerinin ileri gelen politikacıları vebalini kaldıramayacağı yükün altına giriyor. Bebekler berrak, temiz ve çıplak doğuyor. Irkçılığı, ayrımcılığı, din, dil, ırk ve mezheple masum insanlara istediğiniz giysiyi giydirebiliyorsunuz. Lakin kendi taşınızla kendi başınızı yardığınızın farkında değilsiniz.

Bu hayatta adam veya kadın olmak, iş adamı olmak, politikacı olmak, dünyanın en zengini olmak kolaydır, ama insan olup insan kalmak zordur. Zoru başarmak adına, insanlık adına, demokrasi adına taşın altına elimizi koymazsak, sonucuna katlanmak zorundayız!..

Her iki taraf için kritik bir durumu lüzumsuz tırmandırmanın anlaşılmış olması taraflar adına, Türk asıllı Hollandalılar adına, anavatanımla ticaret yapan Türk ve Hollandalı iş adamları adına, Orta Doğuda önemi ve ağırlığı olan Türkiye’nin, Avrupa ülkelerinin güvenliğinin sağlandığının anlaşılması adına, her iki ülkenin aralarındaki buzların erimesi umut verici. Umuyorum ki, Türk düşmanlığı, İslam düşmanlığı, Avrupa’da yaşayan yabancılara karşı ırkçılık ve ayrımcılığında normalleşmesi adına çalışmalar başlar.

Avrupa’nın en büyük korkusu mülteciler, onları evinden barkından ülkesinden edenlere sormak istiyorum. Petrol adına ülkesinden edilen bütün imkanları elinden alınan bu insanları bu hale getiren sorumlular, sorunu çözmek yerine yükü yalnızca Türkiye’nin üzerine yükleyip şu veya bu bahanelerle müttefiklerini neden ve niçin yarı yolda bıraktıklarının sorgusunu kendilerine yapıp cevabını verebilecekler mi acaba?

Türkiye’nin en önemli ortağı olan baba-vatanım Hollanda bu ilk umut verici adımlarıyla, Orta Doğu’nun bu acı gerçeğini, müttefik olan Türkiye’ye yüklenen bu ağır yükü kaldırmamızda, karşılıklı Büyükelçilerin atamasıyla, diğer ülkelere öncülük yapacaklar mı acaba?

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra atalarımız, Anadolu aslanları Avrupa’yı birlikte inşa ettiler, evlatlarına ve torunlarına baba-vatanı yaptılar. Bizler artık doğup büyüdüğümüz ikici vatanımızda “ikinci sınıf insanlar” gözüyle görülmekten yorulduk. Avrupa’nın asil emekçilerinin evlatları olarak yurt yaptığımız yurdumuzda insanca yaşamak istiyoruz. Orta Doğu’nun hazin sonundan dolayı pin pon topu olmak Türk Milletine ağır geliyor. Biz Türk Milleti yarım ekmeğini komşusuyla bölüşen insanlarız ve bölüşüyoruz. Bu gerçeği göz ününde bulundurarak, zaruri duruma, ne zaman acilen karar alacaklar acaba?

Sevgi ve saygılarımla
Zekiye Doğan

Anahtar Kelime: , , ,

Reklamlar

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN