• Dolar Alış / Satış: 5.341 / 5.351
  • Euro Alış / Satış: 6.057 / 6.067
  • Bugün Görüntülenme: 12705
  • Dünkü Görüntülenme: 27318
  • Toplam Görüntülenme: 5488042

Uzmanlar Uyardı… Avrupa’da Sıcaklık 50 Dereceyi Bulacak!

2 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2415 defa okundu.
Uzmanlar Uyardı… Avrupa’da Sıcaklık 50 Dereceyi Bulacak!

İsveç Meteoroloji yetkilisi Deane Bajic, Avrupa’nın özellikle batısındaki ülkelerde rekor sıcaklıkların görüleceğini söyleyerek, “Kentsel sıcaklıklar 45 derece civarında olmasına rağmen 50 dereceye kadar sıcaklık artabilir” dedi. Cuma gününden itibaren Atina’da hava sıcaklığının 48 dereceyi bulması bekleniyor.

Son 66 yılın en sıcak yazı

Son 66 yılın en sıcak yazını yaşayan İsveç’te sıcaklık mevsim normallerine dönene kadar ateşli piknik ve mangal yapmak da yasaklandı.

İsveç Sivil Savunma Dairesi, bir haftada 25 bin hektarlık ormanlık alanın yok olduğunu açıkladı. Yangının yol açtığı zararın 900 milyon kron (yaklaşık 450 milyon lira) olduğu tahmin ediliyor.

Soğuk ve yoğun kar yağışıyla baş etme konusunda başarılı olan İsveçli yetkililer, orman yangınlarının üstesinden gelmek için uluslararası yardım talebinde bulundu.

Bunun yanında nisan ve mayıs aylarında yeterli yağış olmadığı için ülkedeki hububat ürünlerinin yüzde 60’ı hasat edilemeyecek duruma geldi. Bu nedenle kış aylarında yem fiyatlarının ciddi oranda artmasından endişe eden besiciler, hayvan kesim tarihlerini de erkene aldı.

Belçika’da gereksiz su kullanımına ceza

Geleneksel olarak serin ve yağmurlu yaz aylarıyla tanınan Belçika’da sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üstüne çıkarak 30-34 derecelere ulaşması, ülkenin yerel yönetimlerini önlem almaya zorladı.

Belçika Kraliyet Meteorolojisi Enstitüsü, ülkenin son 40 yıldır “en kuru ve sıcak” temmuz ayını yaşadığını belirterek, “aşırı sıcak hava” uyarısı verdi ve ülkenin deniz kıyısı olmayan tüm bölgelerinde turuncu alarma geçildi.

Yaşlılara gerekli olmadığı müddetçe dışarıya çıkmamaları uyarısı yapılırken, çalışmak zorunda olan kişilere kapalı ve klimalı ortamları tercih etmeleri önerisinde bulunuldu.

Diğer yandan, yağmur kıtlığının yol açtığı kuraklık ve giderek azalan su kaynaklarıyla baş etmek için bazı bölgelerde bitki sulama, araba yıkama gibi faaliyetler yasaklandı.

Belçika’nın Flaman bölgesinin bazı kentlerinde tarım dışında temizlik ve benzeri faaliyetler için su kullananların 2 bin avroya kadar para cezası ya da 8 ila 14 gün hapis cezasına çarptırılabileceği açıklandı.

Bazı ormanlık bölgelerde ise yangınları önlemek için kırmızı alarm verildi.

“Duşunuzu 5 dakika ile sınırlandırın”

Ülkedeki bazı baraj, dere ve göletlerdeki suyun bitmesi sebebiyle bazı bölgeler için “çimlerinizi, bahçenizi sulamayın” ve “duşunuzu 5 dakika ile sınırlandırın” gibi uyarılar yapıldı.

Uzmanlar, perşembe ve cuma günü hissedilen hava sıcaklığının 37 derecenin üzerine çıkmasının beklendiğini ifade ederek, özellikle sıcak havayı fırsat bilip güneşlenmek isteyenlerin tüm uyarıları dikkate alması gerektiğini bildirdi.

​Uzmanlar, aşırı sıcaklarda vatandaşların yanlarında sürekli su bulundurması, güneş kremi kullanması ve dışarıdayken gölgede durması, girilmesi yasaklı olan gölet, kıyı şeridi, havuz ve su birikinti gibi yerlerde yüzmemesi yönünde uyarılarını tekrarlarken, özellikle çocuk ve hayvanların araçlarda bırakılmaması gerektiğini anımsattı. Uzmanlar ayrıca, bebek, çocuk, yaşlı ve hastaların uzun süre yalnız bırakılmaması uyarısında da bulundu.

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN