• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 554
  • Dünkü Görüntülenme: 4290
  • Toplam Görüntülenme: 8538197

Soykırım ve Irkçılık Karşıtı Yasalar Avrupa Parlamentosu ile Uyumlu Hale Geliyor

6 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
389 defa okundu.
Soykırım ve  Irkçılık Karşıtı Yasalar  Avrupa Parlamentosu ile Uyumlu Hale Geliyor

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, vrt NWS gazetesine verdiği bir demeçte, Paskalya tatilinden sonra Parlamento’nun, Avrupa Irkçılık karşıtı yasalarla uyumlu olacağını hatırlatarak, mevcut ırkçılıkla mücalede yasalarında yapılacak değişiklikler için evet oyu kullanacağını söyledi.

Yapılacak yeni yasalar önünde, 25 yıl önce Ruanda’daki soykırımın inkar edilmesi ve 1995’teki Bosna’nın Srebrenica kasabasında yapılan soykırımın inkar edilmesi yasadışı ve suç anlamına geliyor.

1981 Irkçılıkla Mücadele Yasası’na Paskalya tatilinden sonra eklenmesi düşünülen yeni yasalarla, onaylanan soykırım kararını inkar edenler, soykırım yaptığına karar verilen kişilerin, kendilerini haklı göstermek için savunma yapmaları yada hakkında verilen soykırım ve savaş suçu cezasını en aza düşürmeye çalışma gayretleri, inkarcılık olarak nitelendirilecek.

İnternette yada sosyal medyada ırkçılıkla ilgili paylaşımların yasadışı olacaktır sözlerine yer veren Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, 1981 Irkçılıkla Mücadele Yasası’ndaki değişikliklerin, Yahudi Soykırımı’nı inkar etmeyi yasadışı kılan 1995 yasalarının herhangi bir etkisi olmayacağını da sözlerine ekledi.

Koen Geens, “Yeni yasa yalnızca Lahey’deki Uluslararası Mahkeme tarafından kabul edilen savaş suçlarını ve soykırımı kapsadığından, Ermenilere karşı Osmanlılar tarafından yapılan soykırımın inkarını kapsamıyor.” Açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN