• Dolar Alış / Satış: 5.87 / 5.881
  • Euro Alış / Satış: 6.585 / 6.596
  • Bugün Görüntülenme: 463
  • Dünkü Görüntülenme: 2341
  • Toplam Görüntülenme: 6037370

Belçika Sağlık Bakanlığı, Kene Isırmalarına Karşı Vatandaşları Uyardı!

5 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
725 defa okundu.
Belçika Sağlık Bakanlığı, Kene Isırmalarına Karşı Vatandaşları Uyardı!

Belçika hükümeti baharın gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte kene ısırmalarına karşı vatandaşları uyardı.

Belçika’da, kene ısırığına bağlı Lyme hastalığına karşı önlemlerini artıran Belçika Sağlık Bakanlığı “Çılgın olma. Kene kontrolünü yap.” kampanyasıyla şimdiden bilgilendirme çalışmalarına başlayarak önlemleri sıkılaştırıyor.

Sağlık Bakanlığı, vatandaşların özellikle nisan-ekim ayları arasında daha çok kene ısırması riski taşıdığı bilgisini paylaştı ve doğa yürüyüşü ve etkinlikler sonrasında kene ısırıklarını kontrol etmenin önemine vurgu yaptı.

Yetkililer, kene ısırığının erken görülmesi ve erken farkına varılmasının tedaviyi kolaylaştırdığını, fakat uzun zaman vucutta kalarak kan emen kenelerin Lyme hastalığına neden olduğu, geç kalınması durumunda tedavisinin mümkün olmadığı,insanları ölüme taşıyabildiği, bu gibi durumlarda en kısa zamanda bir hastaneye başvurulmasının önemine yer verildi.

Ayrıca, yapılan araştırmalara göre, vucuda yapışan kenelerin yüzde 80 oranında hatalı ve yanlış çıkarıldığı ve bu durumun riks oranını yükselttiği bildirildi.

Flaman Sağlık Bakanı Jo Vandeurzen, yaptığı açıklamada, “Çılgın olma. Kene kontrolünü yap.” projesi ile vatandaşlara kenenin doğru bir şekilde çıkarılması eğitiminin verilmesi amaçlanıyor” dedi.

Kene ısırmasının en belirgin özellikleri arasında, kızarıklık ve Grip benzeri semptomlar gösteriliyor. Böyle bir durumda ilk yapacağınız doktora gitmek olmalıdır.

Haber Merkezi
Cihan Çöl

REKLAM ALANI

PALA TURİZİM GÜVENCESİ İLE UÇUN

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

018-

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN