• Dolar Alış / Satış: 5.754 / 5.764
  • Euro Alış / Satış: 6.365 / 6.377
  • Bugün Görüntülenme: 1655
  • Dünkü Görüntülenme: 2430
  • Toplam Görüntülenme: 6206416

Resul Tapmaz İle ilgili İddialara Avukatı Açıklık Getirdi

17 Ocak 2019
3 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1426 defa okundu.
Resul Tapmaz İle ilgili İddialara Avukatı Açıklık Getirdi

Bir süredir gündemi meşgul eden eski Gent Bld. Bşk.Yrd. Resul Tapmaz’ın alkollü araç kullanmak ve bir bisikletliye çarptıktan sonra olay yerinden kaçarak hemen sonrasında Türkiye’ye gittiği ve hala dönmediği iddialarına, avukat Hendrik VERMEIRE açıklık getirdi.

Belemtürk Genel Yayın Yönetmeni Cihan Çöl, Tapmaz’ın avukatından randevu almayı başararak, avukat Hendrik VERMEIRE ile zorda olsa bir görüşme gerçekleştirdi ve gündemdeki merak edilen sorulara cevaplar aradı.

SORU 1 – Resul Tapmaz’ın Kaza Yaptığı Doğrumu?

CEVAP : Resul Tapmaz, Bld.Bşk.Yardımcılığının son iş günü, işi ile ilgili Zwijnaarde’de katıldığı bir toplantıdan çıktan sonra, arabasını herzaman olduğu gibi Vrijdagsmark’taki yeraltı araba parkına bırakmak için yolda ilerlerken, görevini devir teslim yapacağı son gün olması hasabiyle 100’den fazla telefon trafiği yaşadığı, bir anda “hissedilmeyecek şekilde” 21 Aralık 2018 Cuma günü saat 16.30 sularında bir kaza yaptı. Tapmaz, bir bisikletliye çaptığını hissetmediği için arabasını herzaman olduğu gibi Vrijdagsmark’deki yeraltı otoparkına parketti. Tapmaz kesinlikle gazetelerde yazıldığı gibi arbasını saklamamıştır.

Tapmaz, yarısı gün Cumartesi sabahı saat 07’de evine gelen polislerin kendisine kaza yaptığını söylemesiyle durumu öğrendi. İfadesine başvurulan Tapmaz, verdiği ifadesinde birisine çarptığını kesinlikle bilmediğini ve hissetmediğini üstüne basa basa söyledi.

SORU 2 – Resul Tapmaz Kaza’dan Sonra Kaçtımı?

CEVAP : Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Tapmaz, ifadesinde belirttiği gibi bir bisikletliye çarptığını bilmediğini ve hissetmediğini söylemiştir. Tapmaz, kaza yaptığını bilseydi ve hissetseydi mutlaka dururdu. Bu duruma kimse kaçtı diyemez.

SORU 3 – Tapmaz’ın Alkollü Olduğu İddialarına Neler Söyleyeceksiniz?

CEVAP: Bunu çok net bir cevapla söyleyebilirim. Tapmaz, görevinin son gününde, başkan yardımcılığı görevini devredeceği gün ve o gününün yoğunluğundan kaynaklı olarak, alkol kullanmak için vakti olmayacağını, toplantılara alkollü bir şekilde katılmayacağını hepimiz çok net bir şekilde biliyoruz. Tapmaz kesinlikle alkol kullanmamıştır.

SORU 4 – Bazı Belçika basınında yer alan haberlere göre, Tapmaz Türkiye’yemi Kaçtı?

CEVAP: Bu sorumuza kendinden emin bir şekilde gülerek cevap veren avukat Hendrik Vermeire, “Bunun yalan ve iftira olduğunu kanıtlayan çok önemli ve açık bir delil var. Tapmaz, kazadan bir hafta önce Standart gazetesine verdiği demeçte 22 Aralık 2018’de ailesi ve çocukları ile birlikte Türkiye’ye izine gideceği bilgisini vermiştir. Bu demeç Türkiye’ye kaçtı iddialarını çürültmektedir.

SORU 5 – Bisikletli Kazazedenin Ağır Yaralandığı Doğrumudur?

CEVAP: 22 Aralık Cumartesi sabahı Tapmaz’ın ifadesini almak için gelen polislerin verdiği bilgiye göre, elimizdeki bilgi bisikletlinin hafif şekilde yaralandığı yönündedir.

SORU 6- Resul Tapmaz Türkiye’demi? Belçika’damı?

CEVAP : Tapmaz, 22 aralık 2018 Cumartesi günü ailesi ve çocukları ile birlikte tatile gittiği Türkiye’den, önceden planlandığı gibi 7 ocak 2019 pazartesi günü Belçika’ya dönmüştür.

SORU 7 – Mahkemenin Sonucu Ne Olur?

CEVAP : Tahminen mahkeme araştırmanın ve dosyanın tamamlanmasıyla bir sene içinde görülmeye başlanacaktır. En kötü ihtimal olarak, Tapmaz’ın ehliyetine bir kaç hafta el konularak para cezası verileceğini düşünüyorum.

SORU 8 – Tapmaz’ın Telefonları Niçin Kapalı?

CEVAP: Tapmaz, Belçika basınında bu konuyla ilgili hakkında çıkan haberlerden oldukça çok etkilendi ve çok üzüldü. Hatta kazaya uğrayan bisikletçiyi ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini sunmak istediğini polis ifadesinde belirtti. Tapmaz, ailesine ve çocuklarına uzun bir aradan sonra zaman ayırıyor.

Avukat Hendrik Vermeire, davanın basına sızdırılmasından dolayı çok üzüntü duyduğunu belirterek, “Gazetelerdeki yalan haberlerin, Resul Tapmaz’ın itibarını, imajını yanlış bir şekilde tahrip edilmeye yönelik çalışılmalar olduğunu söyledi. Vatandaşlar farklı düşünmeye zorlandı ve Tapmaz, yıpratılmaya çalışılarak, halkın ön yargısı değiştirilmeye çalışıldı. Gazetelerde çıkan yanlış mesajlar nedeniyle Tapmaz’ın iyi imajının yanlış bir şekilde tahrip edilmeye çalışılması talihsiz bir durumdur.

Avukat Hendrik, ” Anlatmak istediğim çok şeyler var aslında, fakat zamanı geldiğinde Tapmaz, bunlarla ilgili açıklama mutlaka yapacaktır” sözleriyle bize ayırdığı zamanı noktaladı.

HABER FOTOĞRAFLARI

Advocaat van Resul Tapmaz brengt duidelijkheid omtrent de beschuldigingen

Hendrik Vermeire, de advocaat van Resul Tapmaz, bracht duidelijkheid over de speculaties die al dagen de ronde doen over voormalig schepen Resul Tapmaz. Zo zou hij in dronken toestand een fietser aangereden hebben, vluchtmisdreef gepleegd hebben en meteen daarna gevlucht zijn naar Turkije en daar nog steeds zijn.

De hoofdredacteur van Belemtürk Cihan Çöl slaagde erin om, na enige moeite, een afspraak te maken met de advocaat van Tapmaz Hendrik Vermeire en zocht antwoorden op de vragen op die leven.

Vraag 1 – Klopt het dat Resul Tapmaz een ongeluk veroorzaakte?

Antwoord: Op de laatste werkdag vertrok schepen Resul Tapmaz met de wagen vanuit Zwijnaarde waar hij een vergadering bijwoonde. Net zoals altijd ging hij met de wagen richting de ondergrondse parking aan de Vrijdagsmarkt om hem daar achter te laten. Het was vrijdag 21 december 2018, zijn laatste werkdag als schepen wat betekent dat hij druk aan het bellen was om de overdracht van zijn functie te regelen. Tapmaz ontving die dag meer dan 100 oproepen. Plotseling rond 16u30 was hij betrokken in een ongeluk “zonder dat hij het merkte”.

Gezien Tapmaz niet gemerkt had dat hij een fietser aangereden had, reed hij zoals altijd met zijn wagen naar de ondergrondse parking aan de Vrijdagsmarkt om hem daar te parkeren. Tapmaz heeft dus zeker NIET zijn wagen weggestoken, zoals verkeerd in de kranten werd vermeld.

Tapmaz kwam het ongeval pas op zaterdag ochtend te weten toen de politie om 7 uur in de ochtend bij hem aanbelde om het hem te melden. In zijn verklaring stelde hij dat hij zich helemaal niet bewust was dat hij iemand had aangereden en benadrukte dat hij niks gevoeld had.

Vraag 2 – Pleegde Resul Tapmaz vluchtmisdrijf?

Antwoord: Daar is absoluut geen sprake van. Zoals Tapmaz liet optekenen in zijn verklaring was hij zich niet bewust dat hij iemand had aangereden gezien hij niks voelde. Mocht hij dat wel weten of gevoeld hebben, zou hij zeker gestopt zijn. Niemand kan in deze situatie zeggen dat hij gevlucht is.

Vraag 3 – Wat is uw reactie op de beschuldiging dat hij gedronken had?

Antwoord: Hier kan ik klaar en duidelijk op antwoorden. Gezien het Tapmaz zijn laatste werkdag was, hij de overdracht moest regelen en gezien het drukke programma op die dag, weten we allemaal dat hij noch de tijd vond om alcoholische dranken te nuttigen noch dat hij dronken zou aanschuiven aan een vergadering. Tapmaz had niet gedronken.

Vraag 4 – Volgens sommige Belgische media zou Tapmaz gevlucht zijn naar Turkije.

Antwoord: Zelfverzekerd en lachend antwoord advocaat Hendrik Vermeire als volgt: “Er is een zeer belangrijk en duidelijk bewijs dat toont dat dit een leugen is. Tapmaz gaf een week voor het ongeluk een interview aan de krant de Standaard (verschenen in de Standaard op 22 december 2018) waarin hij meedeelde dat hij op 22 december 2018 met zijn gezin op vakantie zou vertrekken naar Turkije. Dit haalt deze beschuldiging helemaal onderuit.”

Vraag 5 – Klopt het dat de fietser zwaargewond is?

Antwoord: De gegevens waarover wij beschikken en wat de politie aan Tapmaz vertelde op de ochtend van 22 december, geven aan dat de fietser lichtgewond zou zijn.

Vraag 6 – Is Resul Tapmaz momenteel in Turkije of België?

Antwoord: Hij vertrok met zijn gezin op 22 december 2018 naar Turkije en kwam zoals gepland terug op maandag 7 januari 2019 naar België.

Vraag 7 – Wat verwacht je van de uitspraak van de rechtbank?

Antwoord: Vermoedelijk zal het onderzoek en het voltooien van het dossier een jaar duren. In het slechtste geval denk ik dat Tapmaz een rijverbod zal moeten ondergaan en hij een boete zal moeten betalen.

Vraag 8 – Waarom ligt de telefoon van Tapmaz af?

Antwoord: Tapmaz is erg onder de indruk en aangedaan van wat er allemaal in de media is verschenen over dit voorval. Hij stelde zelfs in de verklaring van de politie dat hij zijn de gewonde fietser wou bezoeken om hem beterschap te wensen. Na een lange tijd besteedt Tapmaz nu tijd aan zijn gezin en kinderen.

Advocaat Hendrik Vermeire betreurt het dat de zaak naar de pers is gelekt. ‘ De foutieve berichtgeving in de kranten is een kaakslag voor de goede reputatie van Resul Tapmaz, en geeft een totaal foutief beeld van Resul Tapmaz. Het is bijzonder spijtig dat door de foutieve berichten in de kranten het goede imago van Tapmaz onterecht beschadigd werd.

Ik zou nog veel willen vertellen maar als de tijd rijp is zal Tapmaz zelf naar buiten komen met zijn verhaal.” aldus advocaat Vermeire.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN