• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1830
  • Dünkü Görüntülenme: 7728
  • Toplam Görüntülenme: 8680991

Kıbrıs Rum kesiminde tartışmalı ‘yatırım karşılığı vatandaşlık’ verilmesi iptal edildi

14 Ekim 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
171 defa okundu.
Kıbrıs Rum kesiminde tartışmalı ‘yatırım karşılığı vatandaşlık’ verilmesi iptal edildi

Güney Kıbrıs Rum yönetiminde suça karışmış kişiler de yararlandığı için eleştirilen “yatırım karşılığı vatandaşlık” programı sonlandırıldı.

Rum basınında yer alan habere göre, Bakanlar Kurulu, bugün gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda, Rum kesiminin yabancı yatırımcılara para karşılığında vatandaşlık verilmesi kriterlerini içeren programı iptal etti.

Kararın, Rum Meclisi Başkanı Dimitris Şilluris ve AKEL Milletvekili Hristakis Ciovanis’ın sabıka kaydı olan Çinli bir iş adamının Kıbrıs pasaportunu güvence altına almasına yardım etmeye hazır olduklarına dair gizli çekilmiş görüntülerin, Al Jazeera tarafından yayımlanmasının ardından alındığı belirtildi.

Kararın 1 Kasım itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtildi.

Gelen tepkiler üzerine AKEL Milletvekili Ciovanis istifa ettiğini duyurdu.

Meclis Başkanı Şilluris ise yaşananlardan ötürü kamuoyundan özür dileyerek, 19 Ekim itibarıyla görevinden “uzak duracağını”, araştırmaların tamamlanmasının ardından da kararını açıklayacağını kaydetti.

Al Jazeera’nın haberinde, Rum yönetiminin 2017-2019 yıllarında 1400’den fazla pasaport başvurusunu onayladığı yer almıştı.

Al Jazeera’nın ele geçirdiği çok sayıda resmi belge, 70’ten fazla ülkeden hükümlü dolandırıcıların, kara para aklayanların ve yolsuzlukla suçlanan siyasilerin, GKRY’den altın pasaportlar diye anılan vatandaşlık belgesi aldığını ortaya koymuştu.

Bu tarihler arasında altın pasaportlar için en fazla başvurunun Rusya, Çin ve Ukrayna’dan yapıldığı ifade edilmişti.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN