Gent Şehrinde Türk ve Afgan Gençleri Arasında Korkutan Gerginlik

29 Eylül 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3481 defa okundu. defa okundu.
Gent Şehrinde Türk ve Afgan Gençleri Arasında Korkutan Gerginlik

Geçtiğimiz hafta Salı günü Coupure Rechts 312 Gent  adresindeki “Kta Mobi” okulunda okuyan Türk öğrencilere, Afgan gençlerinin henüz sebebi bilinmeyen bir nedenle okul çıkışı bıçak, sopa ve demir çubuklarla saldırısı sonrası yaşanan gerginlik korkutan boyutlara ulaştı.

Hemen yarısı gün Afgan gençlerin Türk gençlerine saldırdığını duyarak toplanan Türk gençleri, sosyal medya üzerinden  Afgan gençlerini Gent şehrindeki El-Paso parkına düello ya davet ettikleri iddia edildi. Fakat,  Afgan gençlerin hazır olmadıkları ve yeterli sayıya ulaşamadıkları  için parka gelmedikleri aktarıldı.

Toplanarak yeterli sayıya ulaşan Afgan gençleri, düello’dan korkmadıklarını göstermek ve meydan okumak için bu kez Gent Brugse Poort  bölgesinde Türk genci avına çıkarak, sokakta gördükleri Türk gençlerine saldırdıkları bildirildi.

Geçtiğimiz salı gününden beri, bu hafta sonuna kadar devam eden ve birbirini takip eden iki grup arasındaki saldırıların endişe verici boyutlara geldiği bildirilirken, en son iki gün önce Cuma günü toplanan Türk gençlerinin bu kez sokakta yakaladıkları Afgan gençlerine saldırdıkları iddia edildi.

Hemen yarısı gün, yani dün (Cumartesi günü), Afgan gençlerinin Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gent Sleepstraat’ta saat 16:00 sularında toplanarak volta attıkları, daha sonra iki gruba ayrılarak bir kısmının Sint-Salvatorstraat sokağında, diğer gurubunda Rabot bölgesinde düzenlenen mini konser alanında Türk gençlerine saldırmak için fırsat kovaladıları aktarıldı.  Konser alanında polisin aldığı güvenlik önlemleri nedeniyle her iki taraf birbirine saldıramazken, Sint- Salvatorstraat sokağındaki diğer Afgan gurup, sokakta yakaladıkları Türk gençlerine saldırdı.

Haber merkezimize ulaşan bilgilere göre, çıkan kavgada 3 Türk genci bıçakla hafif yaralandı, bir Türk gencinin kolu kırıldı. Olayla ilgili olarak 18 yaş üzeri 3 Afgan saldırganın tutuklanarak cezaevine konduğu bildirilirken bu bilgi henüz yetkililerce doğrulanmadı.

Gent polis müfettişi Bart De Cocker, gençler arasında  bir haftadır devam eden olaylarla ilgili olarak,  4 Türk gencin idari olarak tutuklandıktan sonra serbest bırakıldıklarını ve bir haftadır devam eden olayların tırmanmaması için polis sayısını ve söz konusu sokaklarda polis devriye sayısının artırıldığını açıkladı.

Türk ve Afgan gençleri arasında devam eden kavganın aynı zamanda Gent belediye başkanına da bildirildiği açıklandı.

Buradan gençlerimize sağduyulu olmalarını, kavga ve saldırılardan uzak durmalarını önemle rica ediyoruz. Türk ailelerin ise, çocuklarına sahip çıkarak  evlatlarını koruma altına almalarını bekliyoruz.  Ayrıca yetkililerden önlemleri artırmalarını rica ediyoruz.

Belemtürk Haber Merkezi

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN