• Bugün Görüntülenme: 1136
  • Dünkü Görüntülenme: 2954
  • Toplam Görüntülenme: 9887714

Gent Şehrinde Başta Yeni Zelanda Terör Saldırısı Olmak Üzere, Bütün Terör Saldırıları Kınandı.

23 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
846 defa okundu. defa okundu.
Gent Şehrinde Başta Yeni Zelanda Terör Saldırısı Olmak Üzere, Bütün Terör Saldırıları Kınandı.

Belçika’nın Gent şehrinde, başta Yeni Zelanda’da aynı anda iki ayrı Camii’ye gerçekleştirilen ve 50 müslüman vatandaşın hayatını kaybettiği terör saldırısı olmak üzere, Belçika ve dünyada yaşanan bütün terör eylemlerini kınamak için Gent müslüman toplumu Gent Bisdomkai sokağındaki meydan da buluştu.

Yaklaşık 250-300 kişinin katıldığı ve terör saldırıların kınandığı buluşmaya, 17 dernek ve cami yöneticilerinin destek vermesine rağmen, katılım beklenenin altında kalırken, birlik beraberlik mesajları büyük anlam kazandı.

Bir kaç cami yöneticisi ile, çok az sayıda Türk vatandaşının katıldığı terör saldırılarını kınama buluşmasına, Fas kökenli vatandaşların daha fazla katılım sağladıkları görüldü. Buluşmaya, Belçikalı vatandaşların ellerinde barışı simgeleyen beyaz çiçeklerle destek vermeleri güzel görüntülere sahne oldu.

Vatandaşlar bir süre sonra, terör saldırılarında yaşamını yitiren kurbanlar için ellerindeki barışı simgeleyen çiçekleri Reep köprüsünden suya attılar.

Yerel saatle saat 15:00’de başlayan ve bir saat süren terör saldırılarını kınama buluşmasında, çok önemli ve çok güçlü mesajlar verildi. Yeni Zelanda’da yaşanan ve 50 müslüman vatandaşın katledildiği terör saldırısını, televizyondan izleyip, gördükleri vahşetten dolayı duygularını paylaşan küçük öğrenciler, birlikte yaşamın önemini anlatan konuşmalar yaptılar ve terör saldırılarını kınayan parkartlar açarak, barış mesajları verdiler.

Gent Belediye başkanı Matias ve bazı Gent yöneticilerinde katıldığı buluşmada, dikkat çeken en büyük detaylardan biri, Gent’in baş papazı Luc Van Looy’un da bu buluşmada yer alarak, destek vermesiydi.

Türkse Unie Gent Koordinatörü Şaban Gök, Belemtürk’e yaptığı özel açıklamada, ” Yeni Zelanda, Belçika ve dünya’da yaşanan bütün terör saldırılarını kınamak için bir hafta gibi kısa zaman içinde 17 dernek ve cami yöneticilerinin desteğini alarak düzenlediğimiz buluşmaya, beklediğimizin altında bir katılımın olması, bizleri şaşırtmadı desem yalan olur. Üye derneklerimize 4 dilde bir yazı metni göndererek, terör saldırılarını kınama buluşması için sosyal ağlardan paylaşımlar yaparak, vatandaşlarımızı davet ettik.” dedi.

Yüksel Kalaz : “Terör Saldırıları Hükümetin Yanlış Politikalarının Bir Ürünüdür.”

Terör saldırıları ve ırkçılığa karşı vatandaşlarımızın bugün buraya toplanmaları büyük bir sinyal. Şimdiki Belçika hükümeti Irkçılığı ve yabancı düşmanlığını okadar çok körükledi ki ve alevlendirdi ki, işte gelinen nokta bu politikaların ürünüdür. Bu hükümete artık dur demek lazım.
Başta Yeni Zelanda terör saldırısı olmak üzere, Belçika ve Dünya da yaşanan bütün terör saldırıların kınandığı, dostluk ve bereber yaşamanın öneminin dile getirildiği buluşma, polis koruması altında saat 16.00’da sona erdi.

Haber Merkezi

HABER FOTOĞRAFLARI

Reklamlar

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN