• Bugün Görüntülenme: 1376
  • Dünkü Görüntülenme: 3064
  • Toplam Görüntülenme: 10059731

Gent mahkemesi sokağa çıkma yasağını protesto etmek için çağrı yapan S.D. için 8 ay hapis cezası istedi.

11 Eylül 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
517 defa okundu. defa okundu.
Gent mahkemesi sokağa çıkma yasağını protesto etmek için çağrı yapan S.D. için 8 ay hapis cezası istedi.

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika’nın Gent mahkemesi koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağını protesto etmek için sosyal medya hesabından insanlara sokağa çıkma çağrısı yapan S.D. isimli 19 yaşındaki genç 8 ay hapis cezasıyla karşı karşıya.

Dün, Gent ceza mahkemesinin önüne çıkarılan 19 yaşındaki genç, Ocak ayının sonunda, Fuck the Government 9K’ (Hükümetin Canı Cehenneme) isimli sosyal medya hesabından korona önlemlerini protesto etmek için herkesi sokağa davet eden paylaşımı nedeniyle savcılık 8 ay hapis cezası istedi.

Hollanda’da Ocak ayı sonunda sokağa çıkma yasağına karşı protestoların raydan çıkmasının ardından, Belçika’da da protesto eylemleri düzenlemek için Telegram grupları kurulduğuna dikkat çeken mahkemenin iddialarını cevaplayan S.D., savunmasında niyetlerinin sadece barışçıl eylemler düzenlemek olduğunu iddia etti.

Mahkeme Yargıcı De Rudder ise, polise yumruk atmak istiyorum”, “Molotof kokteyli atacağız” ve “O polis arabalarını yıkacağız” gibi şiddet içerikli paylaşımların barışçıl olmadığını ve farklı bir niyetiniz yoksa bu mesajları silersiniz değil mi? diye sordu. Mahkeme savcısı bu nedenle genç sanık için toplum huzurunu bozmaktan 8 ay hapis cezası yada çalışma cezası talep etti.

28 Ocak Perşembe günü, 100 kişinin Muide’de toplanacağı paylaşımının yapılması üzerine çok sayıda polis bu bölgeye sevk edildi. Polis burada güvenlik önlemleri aldı ama bunun yanlış alarm olduğu ortaya çıktı.

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN