• Dolar Alış / Satış: 5.842 / 5.852
  • Euro Alış / Satış: 6.441 / 6.452
  • Bugün Görüntülenme: 1228
  • Dünkü Görüntülenme: 2866
  • Toplam Görüntülenme: 6913571

Gent Daltonschool De Lotus İlkokulu’nda Türk Öğrencilerin Yıl Sonu Gösterisi Büyük Beğeni Topladı

13 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
843 defa okundu.
Gent Daltonschool De Lotus İlkokulu’nda Türk Öğrencilerin Yıl Sonu Gösterisi Büyük Beğeni Topladı

Belçika’nın Gent şehri Grensstraat 202 adresinde bulunan Daltonschool De Lotus İlk okulunda okul saatleri sonrasında düzenlenen Türkçe derslerinin yıl sonu gösterisi çok güzel renkli görüntülere neden oldu.

Aynı okulda 6 yıldır öğretmen olarak çalışan Reyhan Kızılmeşe’nin gayreti ile hayat bulan projesinin yıl sonu gösterisine katılan Anvers Başkonsolosu Metin Ergin, Müşteşar Sezi Anaç Ersoy, Milli Eğitim Müşavirliği Koordinatör Öğretmen Ali Özgür ve öğrenci velileri tarafından büyük ilgi ile izlendi ve öğrencilerin gösterileri sık sık alkışlandı.
anvers başkonsolosu metin ergin
Başkonsolos Metin Ergin, “Bir çocuk için dil, onun sosyal bir kişi olmasını sağlayan, kendisini kontrol ve takip ettirebilen, düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını ifade etmesini adım adım geliştiren ve kendini güvende hissetmesine yardımcı olan bir davranış türüdür. Dil çocuğun kendisini anlatabilmesini sağlar ve ona birey olma yolundaki ilk adımını attırır. Çocuk anadiliyle kimlik kazanır, kültür edinir ve toplumsallaşır. Ayrıca, anadili aracılığıyla ilk toplumsal kuralları kavrar, çevresi ile ilişki kurar. Bu noktada anadiline ve anadili eğitimini verecek kişilere büyük bir görev düşer.” diyerek, Türkçe öğretmeni Reyhan Kızılmeşe’yi ve öğrencileri kutladıktan sonra, desteğinden dolayı okul müdürü Lotstevens’a teşekkür etti.

Yurt Dışı Türkler Topluluğu Başkanlığı (YTB), Türkiye kurslarında eğitim ve yüksek lisans aldıktan sonra, böyle güzel bir projeyi görev yaptığı okula kabul ettirerek, okul saatleri dışında Türk öğrencilere bir yıl boyunca Türkçe dersleri veren Reyhan Kızılmeşe’nin haklı gururu görülmeye değerdi.

Gent Daltonschool De Lotus İlk okulunda 16 Türk öğrecinin yıl sonu gösterisi, saat 12:30’ da Aynisa Gülgör ve Berkay Çal isimli öğrencilerin Flamanca ve Türkçe olarak “YIl sonu gösterimize hoş geldiniz” açılış konuşmasıyla başladı.

Her bölümünü farklı isimde öğrencinin Flamanca ve Türkçe olarak sunumunu yaptığı program, öğrencilerin okuduğu şiirler ve birbirinden güzel şarkılarla başladı. “Bu günün işini yarına bırakma” konulu küçük bir tiyatro sergileyen minik öğrenciler, yöresel kıyafetlerle segiledikleri Halk dansları gösterilerinin ardından bir yıl boyunca gördükleri eğitimler hakkında salondakilere bilgiler sunarak , okulda gördükleri Flamanca dersleri, Türkçe olarak da okumaktan dolayı duydukları mutluluğu paylaştılar.

Son bölümde Karadeniz bölgesine ait yöresel kıyafetlerle yaptıkları danslarla salonu coşturan 16 minik Türk öğrencimiz, Belçika ve Türk bayraklarını açarak salondakilerden büyük alkış topladı.

Program sonunda Türkçe öğretmeni Reyhan Kızılmeşe ve öğrenciler katılımlarından dolayı Anvers Başkonsolosu Metin Ergin’e, Müşteşar Sezi Anaç Ersoy’a ve desteklerinden dolayı Daltonschool okul müdürü Lotstevens’e çiçek vererek teşekkür ettiler. Başkonsolos Metin Ergin ise, minik Türk öğrencilere çeşitli hediyeler vererek onları mutlu etmeyi başardı.

T.C. Brüksel Büyükelçiliği tarafından çocuklara verilmek üzere gönderilen “Yanlız Efe ve Diğer Hikayeler” isimli çocuk kitapları öğrencilere yine hediye olarak dağıtıldı. Yaklaşık 2 saat süren program ikram edilen aparatif yiyecek ve içeceklerin ardından toplu çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.

Belemtürk’ün özel sorularını cevaplayan Türkçe öğretmeni Reyhan Kızılmeşe, “Bu projeyi görev yaptığınız okula nasıl kabul ettirdiniz” sorusuna “ Önce kendimizi iyi tanımalıyız.Kendi kimliğimizi koruyup tanıdıktan sonra her şey mümkün. Okulda tanınmam ve güvenilir olmam bu projenin önünü açtı” sözlerine yer verdi. Projenin bir senelik olduğunu ve tamamlandığını, devam edip etmeyeceğinin önümüzdeki günlerde belli olacağını söyleyen Kızılmeşe, “okul saatleri dışında Türkçe derslerinin devam etmesi yönünde yetkili kurumlarla tekrar görüşmek istediğini açıkladı.

Haber Merkezi
HABER FOTOĞRAFLARI

Gent Daltonschool

REKLAM ALANI

PALA TURİZİM GÜVENCESİ İLE UÇUN

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN