GENT BLD. MECLİS ÜYESİ KARANFİL ZUHAL DEMİR’İN AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

30 Temmuz 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4133 defa okundu. defa okundu.
GENT BLD. MECLİS ÜYESİ KARANFİL ZUHAL DEMİR’İN AÇIKLAMASINA  TEPKİ GÖSTERDİ

Bugün Belçika’da gündeme gelen “Belçika’da doğan vatandaşların çifte vatandaşlıkları” ile ilgili N-VA (Flaman Milliyetçi Partisi) federal meclis milletvekili Zuhal Demir’in yapmış olduğu açıklamaları şaşkınlıkla öğrenmiş bulunuyoruz.


Konuyla ilgili ismi geçen şahsın teklifine göre Belçika’da doğan Türk asıllı vatandaşlarımız seçim yapmak zorundadır denilmekte.
Yani, ya Türk vatandaşlığı, ya da Belçika vatandaşlığı.
Çifte vatandaşlığa müsaade edilmemelidir denilmekte.

Bu hususla ilgili partimiz Open Vld (Açik Flaman Liberalleri ve Demokratları) Genel Başkanı sayın Gwendolyn Rutten ile yapmış olduğum istişare neticesinde kendileri kesinlikle böyle bir konunun parti olarak gündemimizde olmadığını açık ve net olarak medya ile paylaşmıştır.


“İçinde yaşadığımız 21.nci asırda insanların kimlikleri artık farklı boyutlardan oluştuğunu, bunu tek bir boyutla kısıtlamanın doğru olmayacağının altını çizmiştir.
Dahası, böyle bir teklifin tek bir topluluk (Türk milleti) için yapılmış olması kabul edilemez bir unsurdur.”

Genel başkanımız sayın Rutten’in açıklamaları böyle. Açık ve net.
Popülist yaklaşımlara karşı, içinde yaşadığımız böylesi hassas dönemde, toplum olarak ve siyasetçiler olarak daha dikkatli olmak zorundayız.

Maalesef bu konuyla ilgili diğer parti genel başkanları böylesi bir saçma teklifle ilgili yapmış oldukları açıklamalarla sınıfta kalmışlardır.
Hıristiyan Demokrat Partisi (CD&V) ve Sosyalist Partisi (sp.a) genel başkanları çifte vatandaşlığın değil de, tek bir vatandaşlığı seçmenin daha uygun olacağını belirtmişlerdir.
Bu açıklamaları ile adeta bu saçma teklifi sunan şahsa çanak tutmuşlardır.

Şahsım ve partim için bireylerin elde ettikleri vatandaşlık haklarının provokatif ve popülist yaklaşım ile zarar görmesine karşı olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum.
Içinde yaşadığımız toplumda bir algı operasyonu yapılması hiç de hoş değildir.

Mademki bu teklifi yapan şahıs bu konuda samimi ise, neden sadece Türk toplumunun ismini zikretmektedir? Neden genel bir ifade kullanmamaktadır?
Ayni teklifi örneğin bir Amerikalı-Belçikalı, bir Fransız-Belçikalı, veya bir Israilli-Belçikalı çifte vatandaş içinde geçerli midir? hiç sanmıyorum.

Bu konuda parti olarak bu teklife karşı olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum.
Belçika’daki vatandaşlarımızın da, STK’lar ve dernekler aracılığı ile, bu konuyu bizimle birlikte savunmalarını, bizleri bu konuda yalnız bırakmamalarını temennî ediyorum.
Umarım diğer siyasetçi meslektaşlarım da, her biri kendi partisi içerisinde, bu konuyu enine boyuna masaya yatırıp, toplumumuz için gerekli çalışmaları yaparlar.

Arz ederim.

Mehmet Sadık KARANFİL
Gent Bld. Meclis üyesi (Open Vld)


KARANFİL-2

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN