• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 3742
  • Dünkü Görüntülenme: 4654
  • Toplam Görüntülenme: 8365453

Gent Blaarmeersen’de “mavi algler” nedeniyle iki hafta yüzme yasağı getirildi.

22 Ağustos 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
930 defa okundu.
Gent Blaarmeersen’de “mavi algler” nedeniyle iki hafta yüzme yasağı getirildi.

Flaman Çevre Ajansı, Blaarmersen milli parkındaki yüzme platformunda yaptığı analiz ölçümlerinde su içinde mavi alglerin bulunduğunu gösteren sonuçlar elde etti. Bu nedenle Gent belediye meclisi 2 hafta Blaarmersen’de yüzme yasağı ilan etti.

Peki Mavi Algler Nedir?

Belemtürk olarak bizimde merak ettiğimiz Mavi Algler nedir? sorusuna cevap aramak için küçük bir araştırma yaptık. Bu sorunun kısa cevabı olarak ‘genelde sularda yaşayan bitki benzeri ama çok daha basit yapıdaki canlılar’ diyebiliriz. Yeşil yada mavi yeşil olarak su içinde üreme yaparlar.

Blaarmeersen yüzme havuzu 14 gün boyunca kapalı olacak. Sutopu turnuvası gibi planlanan tüm su aktiviteleri iptal edildi. Yetkililer, bu durumun muhtemelen son haftalarda yaşanan sıcaklıklar nedeniyle sudaki oksijen eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyor.

Bakteri ve toksit içerdiği bilinen alglerin, gözlerde veya ciltte tahrişe neden olabileceği gibi, aynı zamanda baş ağrısı, mide ve bağırsak şikayetlerine de sebep olabileceği bildirildi. Ayrıca, alg bakterisi hayvanlarda sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Flaman Çevre Ajansı’nın yaptığı inceleme ve ölçümlerinde Mavi yeşil alglerin bulunduğu tespit edilen Blaarmersen’de 2 hafta yüzme yasağının zorunlu olarak uygulanağı bildirilirken, buna benzer olayın 2018 yılında gerçekleştiği açıklandı.

Belemtürk Haber Merkezi

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN