• Bugün Görüntülenme: 2918
  • Dünkü Görüntülenme: 2814
  • Toplam Görüntülenme: 9895190

Gent Belediyesinin Türkçe ve Arapça afişlerini Vlaamse Belang şikayet etti.

21 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
608 defa okundu. defa okundu.
Gent Belediyesinin  Türkçe ve Arapça afişlerini Vlaamse Belang şikayet etti.

Gent belediye meclisinin şehir içindeki düşük emisyon bölgesi (LEZ) hakkında tüm Gentli vatandaşları bilgilendirmek için 10 camide Türkçe ve Arapça açıklamalar içeren afişler, aşırı sağcı Vlaamse Belang partisinden Johan Deckymn tarafından dil hukukuna aykırı olduğu gerekçesiyle belediye aleyhine şikayet başvurusunda bulundu.

Gent belediye meclisi, 1 Şubat’tan itibaren yürürlüğe girecek olan havayı kirleten benzinli ve dizel araçların kent merkezine girişlerini yasaklayan uygulama kapsamında, verilecek cezalarla ilgili Gent şehrinde yaşayan çok sayıda Türk ve Arap kökenli vatandaşların uygulanacak cezalardan haberdar edilmesi için afişler bastırdı.

Aşırı sağçı Vlaamse Belang’lı Gent il Başkanı Johan Deckymn, belediye meclisinin bu davranışıyla yasa ve yönetmelikleri ihlal ettiğini söyleyerek, şehir yönetiminin resmi dil dışında başka bir dilde afiş bastıramayacağını söyledi ve afişlerin sadece resmi dil olan Flamanca olarak yayınlanması gerektiğini savunarak, Daimi Komite’ye şikayette bulundu.

Bunun kabul edilemez olduğunu savunan aşırı sağcı Vlaamse Belang Gent il Başkanı Johan Deckymn, bunun dil mevzuatının ihlali olduğunu iddia etti.

Çevre ve Enerji’den sorumlu Gent Belediye Başkan Yardımcısı Tine Heyse (Yeşiller), konuyla ilgili olarak ” Tüm Gentli vatandaşların en iyi şekilde bilgilendirilmesini sağlamak istiyoruz. Ama Vlaams Belang bunu farklı görüyor. “LEZ, bu kuralı uygulanabilir kılan özel bir önlemdir.” açıklamasında bulundu.

Reklamlar

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN