• Dolar Alış / Satış: 5.883 / 5.893
  • Euro Alış / Satış: 6.632 / 6.644
  • Bugün Görüntülenme: 487
  • Dünkü Görüntülenme: 1874
  • Toplam Görüntülenme: 6032590

Gent Belediye Meclisi Yemin Etti

4 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
728 defa okundu.
Gent Belediye Meclisi Yemin Etti

Belçika’nın Gent Belediye Meclisi yemin ederek göreve başladı.

Belçika’da 14 Ekim 2018 pazar günü yapılan seçimlerin ardından Gent şehrinde ortaya çıkan seçim tablosuna göre seçimde %25,15’lik oy oranıyla Mathias De Clercq (Open VLD), 14 ekim 2018’de başlayıp 10 aralık’a kadar süren görüşmeler sonucunda Gent belediyesinin yeni belediye başkanı oldu. De Clercq, 22 aralık 2018 cumartesi günü Vali Detollenaere karşısında yemin etmişti.

Dün akşam saat 19:00’da Gent belediye meclis salonunda eski belediye başkanı Daniel Termont’un başkanlık ettiği oturumda, toplamda 52 yeni belediye meclis üyesi yemin ederek göreve başlarken, Gent’in yeni belediye başkanı Mathias De Clercq (Open VLD), ve yeni Gent belediye başkan yardımcıları yemin ettiler.

Open VLD, Sp.a, Groen (Yeşiller), CD&V (Flaman Hristiyan Demokratlar) partilerinden oluşan yeni Gent Belediye yönetimi şu isimlerden oluştu.

Mathias De Clercq (Open VLD) Gent Belediye Başkanı

Filip Watteuw Groen (Yeşiller) Birinci Bld. Bşk.Yrd.
——————————————————————
Soie Bracke (Open VLD) İkinci Bld. Bşk.Yrd.
——————————————————————
Elke Decruynaere Groen (Yeşiller) Üçüncü Bld. Bşk.Yrd.
——————————————————————
Astrid De Bruycker Sp.a Dördüncü Bld. Bşk.Yrd.
——————————————————————
Sami Souguır (Open VLD) Beşinci Bld. Bşk.Yrd.
——————————————————————
Tine Heyse Groen (Yeşiller) Altıncı Bld.Bşk.Yrd.
——————————————————————
Mieke Van Hecke CD&V Yedinci Bld.Bşk.Yrd.
——————————————————————
Annelies Storm Sp.a 31 Aralık 2021 yılına kadar 3 sene Bld.Bşk.Yardımcılığı yapacak. Daha sonra görevi son 3 sene Hafsa El Baziouı (Groen) alacak. Annelies Storm ve Hafsa El Baziouı sekizinci belediye başkan yardımcılığını paylaşacaklar.
——————————————————————
Bram Van Braekevelt Groen (Yeşiller) Dokuzuncu Bld.Bşk.Yrd.
——————————————————————
Gent Bld. Meclis Başkanı Zeneb Bensafia
——————————————————————

Gent belediye meclisinde bir önceki dönem temsil sayıları 7 olan Türk asıllı siyasetçiler, yeni dönemde Resul Tapmaz’ın 3 senelik belediye başkan yardımcılığını kabul etmemesi ve istafisı sonrası temsil sayıları 5 kişiyle sınırlı kaldı. Tabiiki, Gent şehrinde yaşayan 30.000 Türk vatandaşın Gent belediyesinde temsil edilmemesi, önümüzdeki günlerde yeni oluşan Gent belediye yönetiminde rahatsızlık yaratacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Vlaams Belang ile N-VA partisinden sonra Sp.a partisi belediye meclisinde Türk siyasetçi temsilcisi olmayan 3. parti durumuna düştü. Her nekadar Open VLD partisi seçimlerden zaferle çıkmış görünse de, partinin önemli isimlerinden ve ağır toplarından Christophe Peeters’e belediye başkan yardımcılığı görevi verilmemesi VLD partisi içinde büyük kavgalara neden olacağı düşünülüyor. Christophe Peeters (VLD), yemin teröninden sonra bir basın açıklaması yaparak, “Belediye Başkanlık Görevi Bemim Hakkımdı” sözleri güne damga vuran basın açıklaması oldu.

Dün akşam gerçekleştirilen görev dağılımında 5 Türk asıllı siyasetçiden hiç biri Gent belediye yönetiminde yer bulamazken, Groen-Yeşiller partisinden Cengiz Çetinkaya’ya OCMW yardımcımlığı görevi, Open VLD partisinden ilkez belediye meclis üyesi seçilen Yeliz Güner’e AZ Jan Palfijn hastanesi yönetiminde görev verildi.

Gent belediye meclis üyeliğine PVDA partisinden seçilen ilk Türk belediye meclis üyesi olan Yüksel Kalaz, dün akşam meclis salonuna ameliyat geçirdiği için tekerlekli sandalye ile gelerek yemin etti. Kalaz, yemin törenine eşiyle birlikte katıldı.

Türk vatandaşlarının ilgi göstermediği Gent belediye meclisindeki yemin töreni, daha sonra verilen resepsiyonun ardından sona erdi.

HABER FOTOĞRAFLARI

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

018-

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN