• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 2456
  • Dünkü Görüntülenme: 3826
  • Toplam Görüntülenme: 7267735

Flaman Okullarında Başörtüsü Resmen Yasaklanıyor

18 Ağustos 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
770 defa okundu.
Flaman Okullarında Başörtüsü Resmen Yasaklanıyor

Belçika’nın Hollandaca konuşulan Flaman bölgesinde olası hükumette yer alacak partiler, okullarda öğretmen ve öğrenciler için dini sembolleri içeren giysilerin yasaklanması konusunda anlaştı.

Belçika’da 26 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin ardından sağcı Yeni Flaman İttifakı Partisi (N – VA), Hristiyan Demokrat Parti CD -V) ve Flaman Liberal Demokrat Partisi (OpenVLD), yeni hükumette uzlaştı.

DİNİ SİMGELER YASAKLANACAK

Eski Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon öncülüğünde yürütülen koalisyon görüşmelerinde, üzerinde ilk uzlaşılan konulardan biri, okullarda başörtü yasağı oldu. Koalisyon protokolünde, öğretmen ve öğrenciler için dini tarafsızlık getirilecek” ifadesine yer verildi. Mutabakat uyarınca, yeni hükümet tarafından okullarda başörtüsü, kipa ve türban gibi dini simgelerin kullanımı resmen yasaklanacak.

ANVERS’TE 10 YILDAN BERİ YASAK

Belçika’da bazı kentlerde kısmi başörtüsü yasağı uygulanıyor. Ülkenin ikinci büyük kenti Anvers’te 10 yıldan bu yana okullarda başörtüsü takmak yasak. Son yıllarda bu konuda sık sık tartışmalar yaşanıyor ve konu zaman zaman yargı gündemine taşınıyor. Son olarak Maasmechelen kentinde iki Müslüman kız öğrenci, okullarına başörtüsü yasağı konusunda dava açtı.

“GENEL BİR YASAK GETİRİLİRSE ÇOK KÖTÜ OLACAK”

Mahkeme, “güvenlik ya da okulun yapısını tehdit edecek durumlar” dışında yasağın gerekli olmadığına karar verdi. Muhalefetteki Yeşil Sol Parti, başörtüsü yasağına karşı çıkıyor. Parti’nin Ghent şehrindeki eğitim sorumlusu Elke Decruynaere, Kanck dergisine yaptığı açıklamada başörtüsü yasağı nedeniyle birçok başarılı öğrencinin okuldan uzaklaşacağını savundu. Ghent şehrindeki okullarda başörtüsü yasağına son verdiklerini belirten Decruynaere, yasak kararının birçok kız öğrenciyi olumsuz etkilediğini söyledi. Yeşil politikacı “Genel bir yasak getirilirse çok kötü olacak. Bu şekilde yetenekler inanılmaz şekilde harcanacak. Bundan herkes zararlı çıkacak” dedi.

sondakika

REKLAM ALANI

PALA TURİZİM GÜVENCESİ İLE UÇUN

Us. Mode Gent

DESİNG REKLAM AFİŞİ

ADEM BABA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN