Federal Yabancılar Dairesi (DVZ) , Oturumu Olmayanların Evlerine, Savcılık İzni Olmadan Girilmesini Hedefliyor

24 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2483 defa okundu. defa okundu.
Federal Yabancılar Dairesi (DVZ) , Oturumu Olmayanların Evlerine, Savcılık İzni Olmadan Girilmesini Hedefliyor

Federal Yabancılar Dairesi (DVZ) oturumu olmayan, kaçak durumda olan insanların evlerine yapılan baskınlarda, hakimin onayı ‘Ev arama emri ‘ olmadan da polisin rahatlıkla konutlara girip, Belçika’da illegal yasayanları evlerinde tutuklamasını istiyor. Flaman mülteci haklarını savunan sivil toplum kuruluşları, “Bu şok edici ve kabul edilemez bir durumdur”, diyor.
TOPKAPI AFİŞ
Göç ve ilticadan Sorumlu Devlet Bakanı Theo Francken (N-VA) öneriyi inceleyeceğini söyledi.

Belçika’da Federal Yabancılar Dairesi (DVZ) yerel polisleri oturumu olmayan insanların evlerine baskın için gönderdiğinde, eğer kapı polise açılmadığı takdirde, ev sahibinin rızası olmadan polis eve giremiyor, polisin eve girebilmesi için hakimden onay belgesi gerekiyor. Federal Yabancılar Dairesi (DVZ) sözcüsü Geert De Vulder “Bir tane sulh hakimi bile bu konuyla ilgilenmiyor, bu nedenle polislerin fonksiyonu üzerinde kanunda bir hukuk değişikliği yapılmasını hedefliyoruz”, dedi.

Flaman mülteci haklarını savunan sivil toplum kuruluşları, konu hakkında çok tepkili ve bu önerinin asla kabul edilir bir talep olmadıgını dile getirerek, Standaart’ta incelenmesine izin verilen bir zorunlu dönüs raporunda “Federal Yabancılar Dairesi’nin (DVZ) bu baskıcı tutumu, daha da tehlikeli durumlara gideleceğinin bir kanıtıdır, şuanda bile Yabancılar Dairesinin düzenlediği bu baskınlarda, yasal çerçeve içindeki sınırları çoktandır zorladıklarını görüyoruz”, sözleri yer alıyor.

HABER: ZEHRA ÖZER
BELEMTÜRK GENEL YAYIN YÖNETMEN YARDIMCISI

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN