• Dolar Alış / Satış: 5.54 / 5.55
  • Euro Alış / Satış: 6.141 / 6.152
  • Bugün Görüntülenme: 526
  • Dünkü Görüntülenme: 1831
  • Toplam Görüntülenme: 6191767

Belçika’da Tip 1 Diyabetli Çocukların Sayısında Artış

15 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
280 defa okundu.
Belçika’da Tip 1 Diyabetli Çocukların Sayısında Artış

Uzmanlar, diyabeti normalde tip 1 ve tip 2 diye iki farklı gruba ayrılıyor. Diyabet dünya genelinde her 11 yetişkinden birini etkiliyor ve kalp hastalığı, felç, körlük, böbrek yetmezliği ve uzuv kaybı riskini arttırıyor.

Belçika Diyabet Kayıtları’ndan çıkan rakamlar, özellikle Tip 1 Diyabet hastalığının artmakta olduğunu gösteriyor
Tip 1 diyabet, vücudun yeterince insülin üretmediği bir diyabet türüdür. Bu durum genellikle 40 yaşından küçük çocuklarda veya yetişkinlerde görülür. Hasta olan kişi yaşamı boyunca insülin enjekte etmelidir.

Zwolle’deki Isala Kliniği ve Groningen Üniversitesi Tıp Merkezi’ne bağlı Hollandalı çocuk doktoru Angelien Spaans-Hummelinck, Tip 1 diyabet tanısı alan çocuk sayısının 30 yıl içinde 0-14 yaş çocuklar arasında iki katına çıktığını tespit etti.

Belçika Diyabet Kayıtları’ndan elde edilen rakamlar, hastalığın 15 yaşın altındaki çocuklarda arttığını doğruladı. 10 yaşın altındaki çocuklar için, yeni vakaların sayısı 15 yılda iki katına çıktığı açıklandı.

Belçika Diyabet kayıtlarını tutan UZ Leuven Üniversite hastanesinden Chantal Mathieu, Belçika’da Diayebet hasta sayısının arttığını doğrulayarak, 10 yaşın altındaki çocuklarda bu artışın çarpıcı ve yüksek olduğu bilgisini paylaştı.

Bu artışın sebepleri ile ilgili araştırmaların devam ettiğini söyleyen Profesör Mathieu, “ Viral enfeksiyonlar gibi çevresel faktörler den şüpheleniyoruz. Ancak bununla ilgili kesin bilgilere henüz sahip değiliz. Bu hastalığın artması ile ilgili faktörleri araştırıyoruz. Tip 1 diyabet rahatsızlığının genetik olarak bir yere kadar biliniyor. Fakat, daha ötesi bilgilere ulaşmak için araştırmalarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Diyabet vücudunuzdaki her bir hücreyi, yaşamınızın her anını etkileyen kronik bir hastalıktır. Tip 1 Diyabeti bitirmek, tamamen yaşamdan çıkarabilmek söz konusu değilken, hastalığa dair mümkün olduğunca daha fazla bilgi edinip, kendinizi komplikasyonlardan korumak, çevrenizde sizi seven bir ekip oluşturmak, performansınızı yüksek tutmaya çalışmak çok daha uzun, sağlıklı ve başarılı bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır.

Haber Merkezi

REKLAM ALANI

Seçim banner

Cengiz Çetinkaya

PALA TURİZİM GÜVENCESİ İLE UÇUN

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

018-

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN