• Dolar Alış / Satış: 5.54 / 5.55
  • Euro Alış / Satış: 6.141 / 6.152
  • Bugün Görüntülenme: 182
  • Dünkü Görüntülenme: 1831
  • Toplam Görüntülenme: 6191423

Yurt dışından telefon getirme süresi 3 yıla çıkartıldı

15 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
653 defa okundu.
Yurt dışından telefon getirme süresi 3 yıla çıkartıldı

Resmi Gazete kararıyla vatandaşların yurtdışından cep telefonu getirmesi süresi 2 yılda bir yerine 3 yılda bir olarak yeniden düzenlendi.

2 yılda bir tane olan cep telefonu getirebilme imkanı, 3 yılda bir olarak degiştirildi.
Yurtdışından getirilen cep telefonlarının kayda girmesi için 2019 itibariyle 618,60 TL harç ücretinin yatırılması gerekiyor.

Akıllı telefon ve elektronik pazarı oldukça sıkı rekabetin olduğu bir pazar olarak biliniyor. Genel olarak ise insanlar fiyatların yüksek olmasından rahatsız durumda. Bu yüzden farklı alternatiflere yönelen kişiler, yurtdışından akıllı telefon getirme ihtimalini de değerlendiriyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” adlı Cumhurbaşkanlığı kararı ile birlikte yurtdışından gelen telefonların getirilebilme süreleri ve kayıt ücretlerinde değişikliğe gidildi.

Daha önce 2 yılda 1 olan yurtdışından telefon getirebilme hakkı, yeni düzenleme ile 3 yılda 1’e düşürüldü. Halk arasındaki tabiriyle ‘pasaporta kayıtlı’ telefonların ülkeye getirilmesi zorlaşmış oldu. Bu telefonları kayıt ettirmek için ödenmesi gereken harç miktarı ise 618,60 TL.

Aynı düzenleme uyarınca, değeri 1500 Euro’yu geçmediği sürece, posta ve hızlı kargo ile gelen eşyalara ödenecek vergi de belli oldu. AB ülkelerinden gelen kargolarda %18, diğer ülkelerden gelen kargolarda %20 vergi uygulanacak.

Yurtdışından gelen telefonu kaydettirmek ve telefonun çalınması durumunda bulabilmek için IMEI numarasını bilmek gerekiyor. Bu numara telefonun kutusunda yazar ancak telefondan da kayıtlı numarayı görmek mümkün. Telefonun arama ekranında *#06# yazdığınızda telefonunuzun IMEI numarası gözükecektir.

Yolcuların, yurtdışından getirdikleri telefonlarını 120 gün içinde kayıt ettirmesi gerekiyor, aksi takdirde telefonları iletişime kapatılıyor. IMEI bilgisine sahip tüm cihazlar (akıllı telefon, tablet, dizüstü gibi) kayıt edilmek durumunda. Kişiler kayıt işlemi için e-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapmak durumunda. Daha sonra harç ücretlerini yatıran kişi kayıt işlemlerini böylece tamamlayabiliyor. İnternet üzerinden kayıt yapmak mümkün oluyor. E-devlet erişimi olmayan kişiler ise Abone Kayıt Merkezleri üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

IMEI kaydı yapılacak olan pasaporta son iki yılda herhangi bir cihaz kaydedilmemiş olması, pasaport sahibi Türkiye’ye gireli 2 aydan az zaman geçmiş olması gerekiyor. Pasaporta kayıtlı cihazın suça karışması durumunda pasaport sahibi sorumlu oluyor. Bu yüzden pasaportunuzu başkalarına kullandırmamanız tavsiye ediliyor.

web tekno

REKLAM ALANI

Seçim banner

Cengiz Çetinkaya

PALA TURİZİM GÜVENCESİ İLE UÇUN

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

018-

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN