• Bugün Görüntülenme: 2874
  • Dünkü Görüntülenme: 2814
  • Toplam Görüntülenme: 9895146

Belçika’da 493 gün sonra yeni hükümet kuruldu

30 Eylül 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1167 defa okundu. defa okundu.
Belçika’da 493 gün sonra yeni hükümet kuruldu

Belemtürk Haber Merkezi – 26 Mayıs 2019 tarihinde yapılan son Federal seçimlerden bu yana 493 gündür kurulamayan Belçika Federal hükümeti kuruldu.

Yeni kurulan hükümetin başkanlığını ise, Belçika’da 2012 yılında kurulan hükümette ilk kez Flaman Başbakan yardımcısı ve emeklilik bakanı olarak görev alan Open VLD partisi’nden 44 yaşındaki Alexander De Croo üstlenecek.

Belçika’da uzun süredir kurulamayan ve 7 siyasi partinin yer alacağı hükümet şu partilerden oluştu (SP.A, Open VLD, CD&V, Groen, PS, MR ve Ecolo).

Yarın yemin ederek göreve başlaması beklenen yeni hükümetin Başkanlığını yapacak olan Alexander De Croo, iş eğitimi ile işletme danışmanlığı ve iş adamı olarak başladığı kariyerinin ardından siyasete girdi. Babası Herman De Croo, çok sayıda bakanlık görevinde bulunmuş ve 8 yıl süren Federal Parlamento’nun başkanlığını yapmıştır.

Ülkenin yeni başbakanı Alexander de Croo, mevcut hükümette başbakan yardımcısı ve maliye bakanı olarak görev yapıyordu.

Alexander De Croo, hükümetin kurulması sonrası yaptığı ilk açıklamada koalisyon ortaklarına teşekkür ederek, iyi işbirliği ile korona kirizinin yarattığı zorluklara karşı toplumumuzu yeniden güçlendirmek için büyük çaba göstereceklerini ifade etti.

Reklamlar

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN