Belçika İçişleri Bakanı, Kovid tedbirlerinin iptal kararına itiraz edecek.

1 Nisan 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
691 defa okundu. defa okundu.
Belçika İçişleri Bakanı,  Kovid tedbirlerinin iptal kararına itiraz edecek.

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika İçişleri Bakanı Annelies Verlinden, Brüksel yüksek mahkemesinin “tüm koronavirüs önlemlerini” 30 gün içinde kaldırması gerektiği yönündeki kararına karşı Temyiz Mahkemesine itiraz davası açacaklarını ve önlemlerin şimdilik geçerli olacağını söyledi.

Belçika Federal Parlamento hükümetinin katılımı olmadan, Belçika Bakanlar Kurulu kararıyla alınan tüm koronavirüs kısıtlamaların hiç bir kanuni dayanağı olmadığı gerekçesiyle, Brüksel Yüksek Mahkemesi iptal kararının yanı sıra, Belçika devletinin 30 gün içinde bütün kısıtlamaları iptal etmemesi halinde günlük 5000 Avro para cezası ödemesine hükmetti.

Belçika’nın mevcut koronavirüs önlemleri, Devletin “istisnai durumlarda” acil önlemler almasına olanak tanıyan 15 Mayıs 2007 tarihli sivil güvenlik yasasına dayanmaktadır.

Bakanlık Kararnamelerinin hukuki dayanağının olmadığına ilişkin, Belçika’nın en yüksek idare mahkemesi olan Danıştay ve Temyiz Mahkemeleri daha önce görüş beyan etmişlerdi.

Belçika İçişleri Bakanı Verlinden, iptal edilen kararları garanti altına almak ve Federal Parlamento’nun katılımını sağlamak için ön taslakla ilgili Danıştay’dan gelecek tavsiye kararını beklediklerini söyledi.

Kanun Taslağı hazır olduğunda, pandemi sırasında bu tür kısıtlayıcı tedbirlerin alınması için kalıcı bir yasal dayanak kararı alınması hedefleniyor.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN