• Bugün Görüntülenme: 1136
  • Dünkü Görüntülenme: 2954
  • Toplam Görüntülenme: 9887714

Belçika hükümetinde göçmen krizi! PS, “mültecilerden bir kişi ölürse hükümetten ayrılırız”

19 Temmuz 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
340 defa okundu. defa okundu.
Belçika hükümetinde göçmen  krizi! PS, “mültecilerden bir kişi ölürse hükümetten ayrılırız”

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika’da, oturum izni için 23 Mayıs’tan beri yaklaşık 2 aydır açlık grevinde olan 400 kadar belgesiz göçmen, Brüksel’deki Saint-Jean-Baptiste au Beguinage Kilisesi’nde yasal haklarının verilmesini istiyor.

İki aydır devam eden açlık grevindeki mültecilerin sağlık durumu giderek kötüleşirken, PS, Groen ve Ecolo gibi sol blok partileri, Başbakan Alexander De Croo’nun iltica dosyasını Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mehdi’den devralmasını talep ediyor. Aksi halde “mültecilerden bir kişi ölürse hükümetten ayrılırız” açıklamasında bulundular.

Yeşiller ve Frankofon sosyalistler, Başbakan De Croo’dan yaşananlarla ilgili olarak devreye girmesini istediler. Eğer, açlık grevindeki mültecilerden bir tanesinin ölmesi durumunda hükümetten çekileceklerini açıkladılar.

Frankofon sosyalist Başbakan Yardımcısı Pierre Yves Dermagne iç kabine üyelerine verdiği demeçte, “Biri ölürse hükümeti bir saat içinde terk edeceğiz” dedi.

BM Özel Raportörleri Olivier de Schutter ve Felipe Gonzalez, Göç ve İlticadan Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mahdi’ye acil önlem alınmasını isteyen açık mektup iletti.

Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri Belçika’ya, ülkede açlık grevi yapan ve sağlıklarını yitirme durumuna gelen göçmenlere geçici oturum izni vermeyi de içeren bir dizi önerinin bulunduğu mektup gönderdi.

Reklamlar

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN