• Bugün Görüntülenme: 945
  • Dünkü Görüntülenme: 3523
  • Toplam Görüntülenme: 10494341

BELÇİKA EN SICAK HAFTAYA GİRİYOR

30 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1485 defa okundu. defa okundu.
BELÇİKA EN SICAK HAFTAYA GİRİYOR

Bugünden itibaren kavurucu sıcakların etkisi altına giren Belçika, en sıcak haftaya giriyor.

Şuan itibariyle 29 derceye ulaşan hava sıcaklığının Çarşamba günü 35 dereceye ulaşması beklenirken gölgede hissedilen sıcaklığın 40 derece olacağı bildirildi.

Bu hafta tahmin edilen hava sıcaklıkları Çarşamba 35 derece, Perşembe 30 derece, Cuma 31 derece, Cumartesi 35 derece, Pazar günü ise hava sıcaklığının 20 ila 25 derecelerde seyredeceği tahmin ediliyor.

Doktorlar aşırı sıcakların sağlığımızı etkilememesi için özellikle çocuklar,yaşlılar,hamileler,kalp,şeker ve tansiyon hastaları zorunlu olmadıkça sıcaklığın en belirgin olduğu 11:00 – 16:00 saatleri arasında dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyor.

Kalp ve tansiyon hastalarının ilaçlarını yaz aylarına ve sıcak havalara göre ayarlamalarını tavsiye eden uzmanlar, bol su ve sulu gıdaların tüketilmesinin önemine vurgu yapıyor. Günde 2-2.5 lt. Su tüketilmeli, gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

SICAK HAVANIN OLUMSUZ ETKİLERİNDEN KORUNMAK İÇİN :

Yaz aylarında sıkça karşılaşılan güneş çarpması, sıcaklığın yükselmesi ile önemli bir tehlike olarak karşımızda durmaktadır. Yüksek ateş, terleyememe, komaya kadar giden sinir sistemi bozuklukları, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, nabız hızlanması ilk belirtiler olabilirken, algılama ve koordinasyon yeteneğinin bozulması, görme netliğinde bozulma, göz çukurlarının belirginleşmesi, bilincin kaybolması ileri belirtilerdir. Derhal bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Sıcak kramplarını önleyin

Genellikle kol ve bacaklarda veya karında aşırı sıcaktan tuz kaybı ile birlikte sıcak krampları görülebilir. 1-2 bardak tuz içeren sıvı verilmeli, kramp girmiş kasa masaj yapılmamalıdır.

Öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın

Güneş ışınlarının uzun vadede deri kanserlerine neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle özellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği saatlerde korunulmalı, bunun için gerekirse koruyucu kremler kullanılmalıdır. Özellikle çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp, şeker ve tansiyon hastaları zorunlu olmadıkça sıcaklığın en belirgin olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamalıdır.

Sıvı tüketiminizi havaya göre ayarlayın

Bol su ve sulu gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Sindirimi kolay hafif besinler tercih edilmeli, günde en az 2-2.5 lt su tüketilmeli, gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Çok sıcak havalarda ve aşırı egzersiz durumlarında bu miktar artırılabilir. Susamamış olsanız bile su içilmelidir, susamak vücudun su ihtiyacını belirten güvenilir bir işaret değildir.

Özel durumu olanlar 2 kat özen göstermeli

Kalp hastalığı veya hipertansiyonu olanlar dışında gıdalarla tuz alımı arttırılmalıdır. Tuz kısıtlaması yapmak zorunda olanlar ise sıvı ve tuz kaybı konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Aşırı egzersizden kaçının

Hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde aşırı egzersizden kaçınılmalıdır. Açıkta çalışmak zorunda olanlar mümkün olduğunca güneş altında korunmasız kalmamaya, sık sık bol sıvı ve mineral almaya dikkat etmelidirler.

Kıyafet seçimi de önemli

Kıyafet seçimi doğru yapılmalı, hafif, teri emen, ince, pamuklu, bol giysiler giyilmelidir. Geniş kenarlı şapkalar güneş ışınlarından korunmada yararlı olabilir. Ayaklarda mantar oluşumunu engellemek için pamuklu çoraplar giyilmeli, ayaklar her gün yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır.

Bol bol duş alın

Sıcak havalarda serinlemek için duş almak iyi bir seçenek olacaktır. Böylelikle kişi hem ferahlamış hem de sıcak havanın olumsuz etkilerini üzerinden atmış olur. Duş alma süresi için 5 dakika yeterlidir.

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN