Belçika Diyanet Vakfı spekülatif paylaşımlar ve yorumlarla ilgili basın açıklaması yayınladı

17 Kasım 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
415 defa okundu. defa okundu.
Belçika Diyanet Vakfı  spekülatif paylaşımlar ve yorumlarla ilgili   basın açıklaması yayınladı

Son günlerde Belçika basınında kurumumuz hakkında çıkan haberler, sosyal medya üzerinden yapılan spekülatif paylaşımlar ve yorumlar sebebiyle bu basın açıklamasının yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Söz konusu haber ve paylaşımlarda Belçika Diyanet Vakfı’na bağlı camilerde vaaz ve hutbelerin Ankara’da hazırlandığı, bunların Belçika’da kurumumuza bağlı camilerle paylaşılarak okutulduğu iddia edilmektedir.

Ülkenin ilgili yasal mevzuatına uygun olarak kurulmuş olan ve faaliyet gösteren Belçika Diyanet Vakfı, kendi kurduğu komisyonlar marifetiyle, Belçika toplumu ve şartlarını dikkate alarak bu içerikleri bağımsız bir şekilde hazırlamakta, Türkçe, Fransızca ve Flamanca olarak internet sitesinde yayımlamakta ve sosyal medya hesaplarından da şeffaf bir şekilde paylaşmaktadır.

Ayrıca söz konusu haberlerde Kurumumuzun Türkiye Cumhuriyeti hükümetininin bir uzantısı olduğu, Belçika’daki siyasi partilerde ve seçimlerde aday belirleme gibi faaliyetleri olduğu iddia edilmektedir.

Belçika Diyanet Vakfı, Belçika dernekler ve uluslararası birlikler yasasına göre kurulmuş dini bir müessesedir ve sadece din hizmeti ile meşgul olmaktadır. Kurumumuz, kesinlikle hiç bir siyasi partinin propagandasını yapmadığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin de Belçika’daki uzantısı değildir. Bu iddiaların hepsi kesinlikle asılsız ve iftiradan ibarettir.

Korona virüs salgını ile mücadele edilen bu zor dönemde Belçika toplumundaki dayanışmaya ve birlikte yaşama kültürüne elinden gelen desteği vermeye çalışan, yardım kampanyalarıyla din ve kökenine bakmaksızın her türlü ihtiyaç sahibine yardım da götüren vakfımıza yönelik siyasi amaçlı karalama kampanyaları üzüntüyle karşılanmaktadır .

Bu itibarla, bu yalan haberler üzerinden kurumumuzun günlük siyasete malzeme yapılmasını esefle kınıyoruz.

Belçika Diyanet Vakfı

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN