Avrupa’da aşı pasaportunu kullanacak ilk ülke belli oldu.

8 Nisan 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1356 defa okundu. defa okundu.
Avrupa’da aşı pasaportunu kullanacak  ilk ülke belli oldu.

Danimarka hükümeti ”Coronapas” ismini verdikleri uygulamayı, yürürlüğe koyuyor. Alınan bu karar doğrultusunda Avrupa Birliği üye ülkelerin arasında ilk aşı pasaportunu uygulayan ülke Danimarka oldu.

Yürürlüğe giren uygulamanın ardından bazı işletmelerin tekrar açılması sağlanacak. Dün yürürlüğe giren kararın ardından zaruri olmayan işletmelerin açılması için uygulamanın başladığını ve aşılanma verilerine göre kademeli olarak diğer işletmelerin de açılmasına karar verilecek.

Aşı pasaportunu almak için gerekli olan şartlar şunlardır; kişiler 2 doz aşılanmış olmaları,12 hafta önce koronavirüsü geçirmiş olmaları ya da son 72 saat içinde koronavirüsü testinin negatif çıkmış olması gerektiği belirtildi. Danimarka hükümeti programla ilgili hazırladığı açıklamada, ‘Korona pasaportu, bir vatandaşın aşılanmış olduğunu, daha önce enfekte olmuş (bağışıklık) veya son 72 saat içinde negatif test edilmiş olup olmadığına dair belgeyi gösterir’ ifadelerini kullandı.

Kuaför, güzellik salonları ve sürücü okulları dahil olmak üzere belirli işletmelere, Coronapas ile giriş yapılacağı ve uygulamanın kademeli olarak mayıs ayı içinde restoranlar gibi diğer işletmeleri de kapsayacağı ifade edildi. Adalet Bakanlığı ise Coronapas’i olmayanları işletmelerine alan işletme sahiplerine, 400 ile 6 bin euro para cezası uygulanacağını açıkladı.

Coronapas programı, yaz sonuna kadar yürürlükte kalacak ve seyahat etmek isteyen kişilere olanak sağlamayacağı bildirildi.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN