AVRUPA BİRLİĞİ’NİN TARIM VE HAYVANCILIK POLİTİKALARINI PROTESTO EDEN ÇİFTÇİLER, BRÜKSEL’İ FELÇ ETTİ.

7 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1407 defa okundu. defa okundu.
AVRUPA BİRLİĞİ’NİN TARIM VE HAYVANCILIK POLİTİKALARINI PROTESTO EDEN ÇİFTÇİLER, BRÜKSEL’İ FELÇ ETTİ.

Almanya, Fransa, Hollanda gibi çevre ülkelerin yanı sıra Belçika’dan yüzlerce süt üreticisi Brüksel’de traktörleri ile trafiği felç ederken, düşük süt fiyatlarını protesto etti.

Avrupa Süt Üreticileri Birliği’nin (European Milk Board) organize ettiği traktörlü protesto eylemi sabah saatlerinden itibaren Brüksel’e giden otoyollarda uzun araç kuyruklarına neden olurken, öğleden sonra başkente ulaşan yüzlerce traktör, Brüksel’in ana yollarındaki trafiği felç etti.

Litre başına yaklaşık 0,25 Euro kazanan çiftçiler, bunun 0,45€ Euro olmasını istiyor. AB ülkelerinin tarım ve hayvancılıktan sorumlu bakanların bugün Brüksel’de yapacakları toplantıda bu konuyu da ele alacak. Çiftçiler de Brüksel’i kilitleyen gösteriyle bakanlar üzerinde baskı kurmayı amaçlıyor.

Avrupalı çiftçiler düşük süt fiyatlarını protesto ederken, Avrupa Birliği’nin alacağını duyurduğu tasarruf paketinden sonra daha az devlet ödeneği alacakları endişesini taşıyor. En düşük gelir marjı ile yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarının altını çizen öfkeli çiftçiler, iki gün sürdürecekleri protestolarla yetkililere seslerini duyurmak istiyor.

Avrupa Süt Kurumu’nun (EMB) Belçika Sözcüsü Erwin Schöpge bugün Avrupa’dan ciddi bir çözüm gelmediği takdirde daha sert eylemlere hazırlanacaklarını söyledi. Alman süt üreticileri başkanı Romuald Schaber ise çözüm bulunmadığı takdirde çok farklı şeyler olabileceğini ifade etti. Schaber, “Bildiğimiz tarım ve hayvancılık tamamen yok olabilir.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN