• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1364
  • Dünkü Görüntülenme: 5484
  • Toplam Görüntülenme: 7870127

Arefe Günü Gent Müslüman Mezarlığı Ziyaret Edildi

23 Mayıs 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1062 defa okundu.
Arefe Günü Gent Müslüman Mezarlığı Ziyaret Edildi

Belçika’nın Gent şehrinde bir çok alanda faaliyetlerini sürdüren Turkish Lady Gent Derneği, sosyal medya üzerinden yaptığı bir çağrı ile Arefe günü Müslüman Kabristanlığı ziyaret edildi.

Belçika’nın Gent şehri Zwijnaarde bölgesi Hondelee 1. 9052 adresinde bulunan Gent “Müslüman Mezarlığı Arefe günü olması münasebetiyle saat 15:00’de gerçekleşen ziyarete Gentli Türk vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Turkish Lady Gent Derneği Başkanı Ayfer Kuru ve Başkan Yardımcısı Songül Kır, davete iştirak eden ziyaretçileri karşılayarak herkesin bayramlarını kutladılar.

Kabristanlıkta yakınları olan vatandaşlar mezar temizliği yaparak çiçekleri suladılar, dualar ettiler. Havanın güzel olması katılımı daha da yükseltti.

Turkish Lady Gent Derneği Başkanı Ayfer Kuru’nun davetiyle burada bulunan Gent Fatih Cami Fahri İmamı Hakan Karadağ , Arefe gününün mana ve ehemmiyetini anlatan bir konuşmasının yanı sıra, koronavirüs tedbirlerinin önemini anlattıktan sonra, ölmüşlerin ruhuna Kuran’ı Kerim okuyarak herkesin bayramını kutladı. Ziyaretçiler, Fahri imam Hakan Karadağ’ın okuduğu Kuran-ı Kerimi sosyal mesafe kurallarına uygun ve yere oturarak dinlediler. Topluca semaya kalkan ellerle hep birlikte dua lar eden ziyaretçiler, Arefe gününün verdiği huzuru hep birlikte yaşadılar.

İki sene önce doğum sırasında hastane de kaybettikleri bebeklerini Arefe günü ziyarete gelen Yukarı Piribeyli Canan-Cemal Kahya çifti, bir an olsun bebeklerinin mezarının başından ayrılmadılar.

Anne Canan Kahya, Müslüman mezarlığının yan tarafında yer alan Hiristiyan mezarlığının daha bakımlı ve tertipli olduğunu söyleyerek, yetkililerin biraz ilgi göstermelerini istedi ve kabristanlığı ziyaret eden vatandaşlardan çöplerini toplamalarını rica etti.

Arefe günü nedeniyle Gent Müslüman mezarlığına kızıyla birlikte ziyarete gelen Emirdağ Tabaklar Köyü nüfusuna kayıtlı 80 yaşındaki en yaşlı ziyaretçi olan Emine Özer, “Burada yatan müslüman kardeşlerimizi yanlız bırakmamak için ziyaret etmek istedim. Bu ziyaret nedeniyle çok mutlu ve huzur doluyum. Önceden büyük küçük hatırı diye bir şey vardı. Gençler büyük kim?… Küçük kim?… bilmiyor. Allah gençlerimize hidayet versin, yardımcısı olsun. Herkesin bayramını kutluyorum” ifadelerine yer vererek, Turkish Lady Gent Derneği Başkanı Ayfer Kuru ile Başkan Yardımcısı Songül Kır’a bu ziyaret programını düzenledikleri için teşekkür etmeyi unutmadı.


Gent müslüman mezarlığında yatan ölmüşler için, Turkish Lady Gent Derneği ziyarette bulunan vatandaşlara PİŞİ ve HELVA ikramında bulundu.

HABER VİDEO :

HABER FOTOĞRAFLARI

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN