• Bugün Görüntülenme: 2036
  • Dünkü Görüntülenme: 3592
  • Toplam Görüntülenme: 9751756

20 Years Challenge uyarısı: Şifre paylaşmak kadar vahim!

7 Mayıs 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
687 defa okundu. defa okundu.
20 Years Challenge uyarısı: Şifre paylaşmak kadar vahim!

Uzmanlardan, sosyal medyada trend haline gelen “20’li yaşlar Challenge”la yüzünüzü çaldırmayın uyarısı geldi. Ünlülerin de dahil olduğu ve 20’li yaşlardaki hallerini paylaştıkları bu akım konusunda uzmanlar, “Bu şekilde veri toplanır” dedi.

Görsel veri işleme alanında dünyada öne çıkan Türk girişimi Syntonym’in kurucusu Batuhan Özcan, “Yüz bir insanın genetik verilerini barındırıyor. Sosyal medyada bu yöndeki uygulamaları kullanmayın” dedi.

Milliyet gazetesinden Hanife Baş’ın haberinde görüşlerine yer verilen Özcan, “20’li yaş challenge” Akımından yüz tanıma sistemi üzerine çalışanların yararlanabileceğini belirtti.

Özcan sözlerine şöyle devam etti :

“Çünkü çözmeye çalıştıkları sorunlardan biride yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşıalgoritmaya direnç kazandırmak. Bu akım doğrudan bu amaçla başlatılmıştır demek zor ama bundan faydalanabilecekleri çok aşikar. Facebook ve İnstagram daha önce ’10 yıl challenge’ yapmışlardı. İnsanın her yaş dönümöünü kayıt altına alıyorlar. Farklı algoritmalar oluşturuyorlar. Bu uygulamanın tamamen veri toplama amaçlı olduğunu söyleyemeyiz ama bu kadar veride çok rahatça kullanılabilir. Çünkü ileri teknolojilerde banka hesabımıza yada evimize yüz tanımayla girebiliriz. O zaman bu veriler kullanılabilir. Bunun, şifresinizi paylaşmaktan farkı kalmıyor.

Haberde konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Bitdehender Türkiye Operasyon Drektörü Alen Akkoyunlu ise, 20’li yaşlarda çekilen fotoğrafların paylaşılmasının büyük veriye eklenebilecek bir veri olduğunu dile getirerek, “Kişinin şimdiki haliyle 20 yaşlarındaki halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturulabilir. Bu konuda ırk analizi yapıldığı şeklinde çeşitli spekülasyonlar var. Ancak bu çok uç bir olay. Faceapp gibi uygulamalar için önemli bir veri olabilir. Algoritmaları besleyen bu veriler, 20 yaşındaki birinin de aynı şekilde nasıl yaşlanacağını gösterebilen bir uygulamaya dönüşebilir. Bu tarz uygulamalarda şu an için bilinen bir riks yok ama geleceğin teknolojisinde olabilir. İstihbarat servisleri, son fotoğrafı 20 yaşında çekilmiş birinin 40-50 yaşında nasıl gözükeceğini görebilir” dedi.

Reklamlar

Demirel İnsaat
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN