• Dolar Alış / Satış: 6.066 / 6.077
  • Euro Alış / Satış: 6.786 / 6.799
  • Bugün Görüntülenme: 2184
  • Dünkü Görüntülenme: 4141
  • Toplam Görüntülenme: 5964534

Türkiye-AB Müzakerelerinde 33. Fasıl Açıldı.

30 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
780 defa okundu.

Brüksel’de bugün gerçekleştiren Hükümetlerarası Katılım Konferansı toplantısında 33 numaralı Mali ve Bütçesel Hükümler faslı müzakerelere açıldı. Böylece katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 16’ya ulaştı.

Yeni fasıl açılması, AB ile Türkiye arasındaki imzalanan mülteci anlaşmasının koşullarından biriydi. Ankara, Yunanistan’dan geri gönderilecek mültecileri kabul etmesi karşılığında üyelik müzakerelerinde yeni bir fasıl açılmasını talep etmişti.

Türkiye adına Çavuşoğlu, Çelik ve Ağbal katıldı.

Brüksel’deki AB Konseyi’nde gerçekleştirilecek Hükümetlerarası Katılım Konferansına, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Maliye Bakanı Naci Ağbal katıldı. AB adına da AB dönem başkanlığını yürüten Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn katıldı.

Faslın açılmasıyla, Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 16’ya ulaştı.

33 numaralı “Mali ve Bütçesel Hükümler” faslı, istatistik, mali kontrol, vergilendirme ve gümrük birliği alanlarıyla ilgili konuları kapsıyor. Ayrıca 33 numaralı faslın dayandığı müktesebat, temel olarak üyelikle birlikte AB bütçesine sağlanacak fonlar için gerekli mali kaynaklarla ilgili kuralları içeriyor.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

BOND MOYSON-SON

DESİNG REKLAM AFİŞİ

FOT-1

CEYLAN REKLAM-SON

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN