• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 212
  • Dünkü Görüntülenme: 3764
  • Toplam Görüntülenme: 7384149

TBMM Dışişleri Komisyonu Yerel Medya ve STK Temsilcileri İle Bir Araya Geldiler

13 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
359 defa okundu.
TBMM Dışişleri Komisyonu Yerel Medya ve STK Temsilcileri İle Bir Araya Geldiler

TBMM Dışişleri Komisyonu Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Alt Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, Brüksel’de yerel medya temsilcileri ve STK temsilcileri ile buluştu.

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Hasan Ulusoy ile birlikte salona teşrif eden heyette yer alan AK Parti İstanbul milletvekili Zafer Sırakaya’nın başkanlığını yaptığı heyette AK Parti Denizli milletvekili Ahmet Yıldız, MHP İstanbul milletvekili Cemal Çetin, CHP Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur, İYİ Parti Erzurum milletvekili Naci Cinisli önce Avrupalı Türklerin sorunları hakkında görüş ve düşünceleri paylaştılar. Daha sonra medya temsilcilerinin soru, görüş, eleştiri ve beklentileri dile getirildi. Toplantıya ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosu Dilşad Kırbaşlı Karaoğlu ve Anvers Başkonsolosu Korkut Tufan ve Büyükelçilik nezdinde görevli Müşavirlerde katıldılar.

Medya temsilcileri ile yapılan toplantı sonrası sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine yönelik güncel konular dışında özellikle Avrupa Türkleri’nin ilgilendiren konularda genel bilgiler sunuldu. Heyet üyeleri Brüksel’de Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yaptığı toplantıda toplumunun sorunları dile getiren temsilcilerin taleplerini Ankara’ya taşıyacaklarını belirttiler.

Komisyon Başkanı Zafer Sırakaya, “Belçika’daki Türk STK temsilcileri ile yaptıkları toplantının çok verimli geçtiğini, bu tür temaslar sayesinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını yakından tespit etmeye çalıştıklarını, ve bu buluşmaların ve fikir alışverişinin çok faydalı olduğunu’’ ifade etti.

Komisyon Başkanı Sırakaya, STK temsilcilerine yönelik yaptığı konuşmasında Avrupa’da yaşayan Türk kökenli vatandaşlarımıza ayrıca tavsiyelerde de bulundu. Sırakaya çok kültürlü bir toplumda yanyana yaşamanın zorluklarına değindi ve Türkiye’de özellikle Hatay örneğini vererek Yahudi, Hristiyan ve Müslümanlar’ın nasıl birlikte uyum içerisinde yaşadıklarını anlattı.

Başkan Sırakaya, kendilerine iletilen sorunları komisyonda değerlendirdikten sonra bir rapor halinde TBMM’ye sunacaklarını vurguladı.

Toplantılarda TBMM Dışişleri Komisyonu Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Alt Komisyonu üyeleride görüş ve düşüncelerini sırasıyla paylaşarak tavsiyelerde bulundular. Ayrıca gerektiğinde STK temsilcileri veya Basın mensuplarından Ankara’ya gelen olursa kendilerini ağırlamaktan mutlu olacaklarını belirttiler.

HABER FOTOĞRAFLARI

REKLAM ALANI

Fatma Betül Gürbulak

SİM PİZZA GENT

PALA TURİZİM GÜVENCESİ İLE UÇUN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN