• Bugün Görüntülenme: 907
  • Dünkü Görüntülenme: 3523
  • Toplam Görüntülenme: 10494303

TATİLE GİDECEK GURBETÇİLERE SON KARAYOLU RAPORU

25 Mayıs 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3676 defa okundu. defa okundu.
TATİLE GİDECEK GURBETÇİLERE SON KARAYOLU RAPORU

Avrupa’da ülkeler arası seyahat kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırılıyor. Almanya ve Avusturya’nın ardından şimdi de Sılayolu ülkeleri Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan ortak bir karar aldılar.

SIRBİSTAN GELEN TEPKİLER ÜZERİNE KARARINDAN VAZGEÇTİ.

Daha önceki güne kadar ‘Korona testi isteyen Sırbistan gelen tepkiler üzerine bu kararından vazgeçti. Sırbistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre ‘ (22 Mayıs) tan itibaren Sırbistan’a açılan tüm sınır kapılarının yeniden açıldığı belirtiliyor. Açıklamada ‘Sırbistana girişte Covid-19 taşınmadığına dair test sonucu gösterme ve sonrasında karantinaya alınma uygulaması kaldırıldığı bildiriliyor..

Avrupa’daki ülkeler arası seyahat yasağı her geçen gün gevşetiliyor.

Gelişmeler yurtdışında yaşayan ve karayolundan Türkiye’ye sılayolu için yolculuk yapmayı bekleyen Avrupalı Türkler’i memnun ediyor. İlk olarak Almanya, Avusturya, İsviçre ve Fransa karşılıklı sınır geçişlerine izin verme kararı aldı.

BULGARİSTAN VE YUNANİSTAN SINIR KARARINI VERDİ

Avrupa’da ülkeler arası seyahat kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırılıyor. Almanya ve Avusturya’nın ardından şimdi de Sılayolu ülkeleri Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan ortak bir karar aldılar. Buna göre 1 Haziran’dan itibaren Bulgaristan, Sırbistan ve Yunanistan arasında dolaşım yasağı kalkacak. Üç ülkenin devlet yetkililerinin görüşmesinden çıkan sonuca göre bu ülkeler arasında seyahat eden kişilerde 14 günlük karantina uygulanmayacak. Bu ülke vatandaşları sınır geçişlerinde koronavirüs taşımadıklarını yazılı olarak beyan etmek zorunda olacaklar. Alınan kararla bu ülkelerdeki turizmin canlandırması planlanıyor.

ROMANYA KARAR AŞAMASINDA

Benzer bir uygulamanın Romanya için de geçerli olması bekleniyordu. Ancak bu konuda henüz bir karar çıkmadı.

MACARİSTAN VE KOMŞU ÜLKELERDE DURUM

Son olarak ise Macaristan, Slovakya ve Çekya komşu ülkeleri Avusturya ile sınırları açma yolunda karar aldı. Tam tarih açıklanmasa da Haziran ayı ortasından itibaren bu dört ülke arasında serbest dolaşımın olacağı belirtiliyor.

ENGELLER TEK TEK KALKIYOR

Slovenya kısa süreliğine sınırlarını yenden kapatsa da yakında yine geçişlere izin verecek. Hırvatistan zaten sınır geçişlerine onay verdi. Böylelikle Avrupa’da Türkiye’ye kadar olan koridorda neredeyse bütün ülkelerde olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu ülkeler şu an sadece komşu ülkede yaşayanlara geçiş onayı verse de büyük ihtimalle çok yakında herkese geçiş izni verecek.

SIRBİSTAN KORONAVIRÜS TESTİ KARARINI VERDİ

Her yıl Avrupa’da yaşayan yüzbinlerce vatandaşımızın Türkiye’ye karayolundan gidiş ve dönüşte transit geçtiği Sılayolu ülkesi Sırbistan, sürücüleri yakından ilgilendiren bir karar aldı. Ülkeye bugünden itibaren Korona virüsü taşımadığınızı gösteren negatif test sonucu olmadan da giriş mümkün. Yani sürücüler ülkeye sınırda herhangi bir ek belge göstermeden giriş yapabilecek.

KARANTİNA UYGULANMAYACAK

Sırp hükumeti, yabancılara kapıları açma kararı aldığı oturumda Koronavirüs Testi konusunu da görüştü ve önemli bir karar aldı. Yapılan açıklamaya göre ülkeye giriş yapanlara sadece virüs ile ilgili bilgi dağıtılacak. Test istenmeyeceği gibi yabancıların karantina altında tutulmayacağı da belirtildi.

TEST GÖSTERME ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

Koronavirüs ile haftalardır mücadele eden Sırbistan, kısa süre öncesine kadar ülkeye giriş yapacaklardan negatif korona test sonucu istiyordu. Buna göre ülkeden transit geçiş yapmak isteyen bir kişi bile, 72 saatten eski olmayan bir test sonucu göstermek zorundaydı. Bu uygulama şekli, ülkeden transit geçerek Türkiye’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız arasında büyük tepkiye neden olmuştu.

Ajanslar

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN