• Dolar Alış / Satış: 6.066 / 6.077
  • Euro Alış / Satış: 6.786 / 6.799
  • Bugün Görüntülenme: 138
  • Dünkü Görüntülenme: 2984
  • Toplam Görüntülenme: 5965472

Sp.a – Yeşil İttifakı Resul Tapmaz’a Sırtmı Çeviriyor?

28 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1926 defa okundu.

14 Ekim 2018 belediye seçimleri sonrası ortaya çıkan siyasi tablo nedeniyle Gent belediye yönetimini oluşturmak için, koalisyonun büyük ortakları Sp.a Yeşiller koalisyonu ile Open Vld partileri arasında devam eden koalisyon görüşmeleri ve pazarlıklar kıran kırana devam ederken, pazarlıkların perde arkasında Gent siyasetinin başarılı ve önemli isimlerinden Resul Tapmaz’a, Sp.a Yeşiller ittifakının yaşanan pazarlıklar doğrultusunda sırt dönmeye hazırlandığı, pazarlıkların hala Resul Tapmaz üzerinden devam ettiği bildiriliyor.

İki dönemdir belediye başkan yardımcılığı görevini sürdüren deneyimli siyasetçi Tampaz, üçüncü kez girdiği Gent belediye seçimlerinde, yeni kurulan 2 Türk partisi ve bu partilerin gösterdiği 49 Türk adaya rağmen, Türklerin ve yabancıların desteğini büyük çoğunluğunu alarak oylarını artırarak seçimi kazandı.

İzlediği politika ve siyasi çalışmalarıyla Gent şehrinde yaşayan Türkler ile Belçikalıların barış ve huzur içinde yaşamalarını sağlayan ve kendini hem Belçika hemde yabancı topluma kabul ettirmeyi başaran Tapmaz, bu duruşuyla Gent şehrini birlikte yaşanabilen bir şehir yapmıştır.

Uzun zamandır devam eden koalisyon görüşmeleri neticesinde tarafların hala bir anlaşma zemini bulamaması, Belemtürk’e koalisyon görüşmelerinden sızan bilgilere göre, Sp.a – Yeşiller ittifakının Resul Tapmaz’a sırt dönmeye hazırlandığı iddia edilirken, bunun gerçekleşmesi durumunda Gent şehrinde aşırı sağcı ve ırçı partilerden sonra belediye de yabancıların temsil edilmediği üçüncü partinin sp.a partisi olacak olmasının parti tabanına nasıl anlatılacağı çözüm bekliyor.

Sp.a – Yeşiller ittifakının Resul Tapmaz’a sırt dönmeye hazırlandığı iddiaları, yavaş yavaş Gent şehrinde Türkler ve yabancılar arasında duyulmaya ve konuşulmaya başladı bile. Bunun duyulması bile Gent şehrinde yaşayan vatandaşları huzursuz etmeye yetti.

Gent şehri Resul Tapmaz’ın belediye başkanlık görevinde Belçika’nın en huzurlu şehri olmuştur. Aynı huzuru arayan diğer şehir yöneticileri, Tapmaz’ın Gent şehrindeki politikalarını örnek alarak toplumsal barışa ve birlikte yaşamaya çözüm bulmuştur.

Nufus artış oranlarına bakıldığında 10 sene içinde Gent şehrindeki yabancı nufusun Belçikalıların sayısına ulaşacağı ön görülmektedir. Gent şehrinde huzurun ve toplumsal barışın adı olan Tapmaz, Gent için büyük bir fırsat iken, siyasi çıkarlarını ön planda tutarak, Tapmaz’a sırt çevirmeye hazırlananlar, ileride bozulması yüksek toplumsal barışın katledicileri olarak, bu ağırlığın altından kalkamazlar. Bu ihanetin hesabını Gent toplumu mutlaka muhataplarına soracaktır.

Gent şehrinde Türk ve müslüman toplumunu hedef alarak provokatif gösteriler yapan Vlaams Belang ve yandaşı Voorpost üyelerinin yarattıkları kavga ve nefret tohumları nedeniyle, Gent şehrinde yabancılar adına köprü görevini Tapmaz’ın yerine kim yapacak?

Cevaplanması gereken okadar çok soru varki, vatandaşların kafası karışık. Gent yönetiminde yaşanacak yabancıları temsiliyet boşluğu, adaletsiz, hak ve hukuk ihlalleri ile birlikte toplumsal barışın sonunu getirecek, uyum konusunda iyi sicile sahip Gent şehrini, sabıkalı bir toplum sabıkalı bir şehir haline getirecektir. Çoğunluğunu Türk derneklerinin oluşturduğu yabancı sivil toplum kuruluşlarının Gent şehrine verdikleri olumlu katkılar, yaşanacak güvensizlik ortamıyla pozitif den negatif bir katkıya sebep verecektir.

Tüm bu olayların yaşanmaması, güven ortamının bozulmaması için koalisyon görüşmelerinde karar alıcıların toplumsal barışın devamı için bir projelerinin bile olmaması kaygı vericidir. Sp.a Yeşil İttifakı Resul Tapmaz’a sırtını çevirmekle kesinlikle kendi bastığı dalı kesmekten öteye geçemeyecektir. Belki şimdi olmasada ilerleyen günlerde bu kararı alanlar çok büyük bir bedel ödeyerek tarih yapraklarında yerlerini alacaklardir.

Bilinmeliki, biz söylemiştik diye yazmak istemiyoruz.

Keert het kartel Sp.a-Groen Resul Tapmaz de rug toe?

inds de verkiezingensuitslag van 14 oktober 2018 bekend is, lopen er lastige onderhandelingen tussen het kartel Sp.a-Groen en Open VLD. Achter de schermen lijkt het er almaar meer op dat het kartel de succesvolle Gentse politicus Resul Tapmaz de rug toe keert en dat hij niet betrokken wordt in de onderhandelingen.

Nadat hij reeds 2 keer een schepenmandaat bekleedde, ging Tapmaz deze verkiezingen voor een 3de keer mandaat. Ondanks de deelname van 2 Turkse partijen die 49 Turkse kandidaten op hun lijsten hadden staan, slaagde hij erin om het merendeel van de Turkse en Vlaamse stemmen naar zich toe te trekken en zo zijn stemmenaantal nog te verhogen.

Met zijn beleid slaagde Tapmaz erin de verschillende Gentse gemeenschappen in rust en vrede te laten samenleven en is het hem gelukt om geaccepteerd te worden in heel wat etnisch-cultureel diverse gemeenschappen. Zo maakte hij van Gent een leefbare stad.

De coalitiebesprekingen duren nu al een hele tijd maar de partijen slaagden er vooralsnog niet in om een gemeenschappelijke basis te vinden. Volgens informatie die tot Belemtürk kwam, wordt gezegd dat het kartel op punt staat Resul opzij te schuiven. Mocht dat gebeuren wordt Sp.a, na de 2 rechtse partijen, de 3de partij die de Gentse diversiteit niet vertegenwoordigt. De vraag is hoe zij dit aan de achterban uitgelegd krijgt.

De beweringen dat het kartel zich voorbereidt om de rug te keren naar Resul Tapmaz beginen stilaan de ronde te doen binnen de Turkse maar ook andere gemeenschappen. Het zorgt voor ongerustheid bij bepaalde Gentenaren.

In de periode dat Resul Tapmaz schepen was, groeide Gent uit tot één van de meest vredige steden van ons land. Beleidsmakers uit andere steden kwamen zelfs inspiratie opdoen in Gent om ook die samenlevingsvorm te kunnen creëren.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN