• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1566
  • Dünkü Görüntülenme: 5484
  • Toplam Görüntülenme: 7870329

SON DAKİKA… Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi tedbirleri 19 Nisan’a kadar uzattı.

27 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1163 defa okundu.
SON DAKİKA… Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi tedbirleri 19 Nisan’a kadar uzattı.

Belçika’da, yeni koronavirüs (Covid-19) salgını için alınan önlemleri değerlendirmek üzere bugün saat 14:00’de başlayan Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı sona erdi.

Başbakan Sophie Wilmes, 4 saatten fazla süren Kovid-19 odaklı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Belçika’da teyit edilen vaka sayılarının, hastaneye yatışların ve ölümlerin devam etmesi ve artması üzerine, Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi bugün aldığı yeni bir kararla, daha önce 5 Nisan’da sona ereceği açıklanan önlemlerin, 19 Nisan tarihine uzatıldığını gerekirse 3 Mayıs’a kadar tekrar uzatabileceklerini açıkladı.

Belçikalı bazı uzmanlar, yaptıkları açıklamalarda var olan koronavirüs salgınının önümüzdeki haftalarda zirve yapacağı görüşünde birleşirken, önlemlerin 3 Mayıs tarihine kadar 1 ay daha uzatmayı ve haftalık olarak değerlendirmelerin yapılmasını tavsiye ediyor.

Belçika’da uygulamaya konulan kısıtlayıcı tedbirler

Belçika’da acil durum için ya da iş, market, eczane, banka, postane ve akaryakıt istasyonuna gitmek için evden çıkılabiliyor, diğer çıkışlar ise yasaklandı.

Marketlerle eczaneler dışındaki mağazalar ve pazar yerleri kapatıldı.

Süpermarketlerde ise zorunlu mesafe kuralı korunurken, bir kişinin 30 dakikadan fazla içeride kalmasına izin verilmiyor.

İş yerleri, evden çalışma imkanı sağlıyor. Bunun mümkün olmadığı durumlar için çalışanlar arasına yeterli mesafe koyuluyor. Bunları yerine getiremeyen iş yerlerinin kapatılması tavsiye edilirken; şartların karşılanmaması durumunda işletmelere ceza kesiliyor.

Kısıtlamalar, polis denetiminde yürütülürken; toplantılara izin verilmiyor.

Kişilerin, “1,5 metre uzak durma kuralına uyarak” aile bireyleriyle yürüyüşe çıkması ve spor yapmasına izin veriliyor.

Eğitime ara verilen ve tüm kültürel ile spor etkinlikleri iptal edilen Belçika’da kafe, restoran ve eğlence yerleri de kapatılmıştı.

Kediye sahibinden Kovid-19 bulaştı

Öte yandan, yerel medyadaki habere göre, Belçika’da bir kediye Kovid-19 teşhisi konuldu. Virüsün, kediye sahibinden bulaştığı bildirildi.

Virolog Steven Van Gucht, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sahibi, Kovid-19 semptomları göstermeye başladıktan bir hafta sonra, kedi de semptomlar gösterdi.” dedi.

Van Gucht, hayvandan insana virüs bulaşmasının ise söz konusu olmadığını kaydederek, “Bunun hayvandan insana değil, insandan hayvana geçiş olduğunu belirtmek gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN