• Bugün Görüntülenme: 978
  • Dünkü Görüntülenme: 3523
  • Toplam Görüntülenme: 10494374

Pasaport ve oturum kartında soy isimleri uyuşmayanlar Türkiye’den Belçika’ya dönüş yapamıyor.

11 Aralık 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3572 defa okundu. defa okundu.
Pasaport ve oturum kartında soy isimleri uyuşmayanlar Türkiye’den Belçika’ya  dönüş yapamıyor.

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika’da, pasaport ve oturum kartında soy isimleri uyuşmayan ( oturum kartında kızlık soy ismi yazan, pasaportunda ise eşinin soy ismi yazanlar yada tam tersi olanlar) Türk vatandaşlarımızın, Türkiye’den Belçika’ya dönüşlerinde uçağa alınmamalarıyla ilgili çığlıkları Belçika’ya ulaştı.

Haber merkezimizin ilgili makamlardan ulaştığı bilgilere göre, Belçika Yabancılar Dairesi, Havalimanı Sınır Polisine, pasaport ve oturum kartında soy isim uyuşmazlığı olan kişilere yönelik uygulanmaları içeren yeni bir karar gönderdi.

İlgili makamlar, Belçika Yabancılar Dairesinin aldığı bu kararı vatandaşlarımızı bilgilendirmeden ve bu uygulamaya geçiş süresi vermeden vatandaşlarımızın mağdur edilmesinin kasti ve iyi niyetli olmadığını kesin bir dille belirtiyor. Bu nedenle ilgili makamlar pazartesi günü (13 Aralık 2021) yabancılar polisiyle acil bir görüşme talebinde bulundular.

BELÇİKA’YA DÖNMEK İÇİN NE YAPMALISINIZ?

Pasaport ve oturum kartında soy isimleri uyuşmayanların Belçika’ya dönmek için bir zor ve bir kolay seçeneği var.

Türkiye’de bu durumdan kaynaklı Belçika’ya dönüş için uçağa alınmayan vatandaşlar, İstanbul Belçika Başkonsolosluğu’na kimlik fotokopisi, Türk pasaportunun soy ismi bölümü, Belçika oturum kimliği ve uçuş bileti ile müracaat ederek, Belçika’nın soy ismi ile ilgili aldığı yeni karar nedeniyle dönüş vizesi talebinde bulunmaları gerekiyor. Bu seçenek uzun beklemek gereken zor bir süreç.

Türkiye’den Belçika’ya dönüş yolunda olan vatandaşlarımızın Belçika’ya geri dönüşleri için en kolay çözümün Almanya, Hollanda ve diğer Avrupa ülkelerine iniş yaptıktan sonra Belçika’ya geçiş yapmaları isteniyor. ( Henüz diğer Avrupa ülkelerinde bu uygulamaya geçilmediği bildiriliyor) Ayrıca, vatandaşlarımızın Başkonsolosluklarla iletişime geçip durumlarını bildirmeleri yada bağlı oldukları belediyelerden durumun düzeltilmesi için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Türk Hava Yolları, Belçika Sınır Polisi’nin pasaport ve oturum kartında soy isim uyuşmazlığı olanlara ilişkin, hava yolu şirketlerinden istenen kararları paylaşarak, vatandaşlarımızın havalimanı dönüş yolunda yaşadıkları mağduriyete ve dönüş için neden uçaklara alınmadıklarına dair açıklık getirdi ve aşağıdaki paylaşımı yaptı.

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN