• Bugün Görüntülenme: 1280
  • Dünkü Görüntülenme: 3064
  • Toplam Görüntülenme: 10059635

MÜSLÜMANLIK TERÖR DEĞİLDİR YÜRÜYÜŞÜNDE, ZELE HALKI TERÖRE KARŞI TEK YÜREK OLDU

23 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2004 defa okundu. defa okundu.
MÜSLÜMANLIK TERÖR DEĞİLDİR YÜRÜYÜŞÜNDE, ZELE HALKI TERÖRE KARŞI TEK YÜREK OLDU

22 Kasım 2015 pazar günü saat 17:20’de Zele halkı, Eyyüp-El Ensari Camiisinde bir araya gelerek, “ Müslümanlık Terör Değildir” yürüyüşünde teröre karşı tek yürek oldu.

Düzenlenen yürüyüşe Zele bld.bşk. Patrick Poppe, başkan yardımcıları Serdar Çelik, Dirk de Mey, Guy de Roover, Geert Roosenboom, Frans DE Hollender, Fredy Massart, Sabine Hooghewijs, Zele Başkomiser Yrd. Chris Dutrien, Eyyüp-El Ensari Camii Dernek Başkanı Yaşar Sağır, Belçikalı, Arap ve Türk vatandaşlar katıldı.
KONUŞ
Eyyüp-El Ensari Camiisinde saat 17:20’de toplanan vatandaşlara An Schepens, kısa bir hoş geldiniz konuşması yaptı ve katılımın beklenenden daha fazla olduğunu belirterek, yapılacak yürüyüşle ilgili programı anlattı.

Eyyüp-El Ensari Camiisinde toplanan bütün vatandaşlara cami yönetimi tarafından içecek ikramı yapıldı, cami önünde mumlar yakıldı. Daha sonra sessiz bir yürüyüşle, Zele şehrinde 1700 yılında inşaa edilen Sint-Ludgerus kilisesi önünde sonradan gelen vatandaşlarla birlikte yaklaşık 1000 kişilik bir vatandaş topluluğu oluştu.

Yağmur yağışı sebebiyle buradan KSA Zele Gençlik binasına geçildi. Burada konuşmasını yapmak üzere söz alan Zele Bld. Bşk Yrd. Serdar Çelik, konuşmasına Flamanca ve Arapça selamlama yaparak başladı. Çelik konuşmasında şunları söyledi:
BAŞKAN
“Yıllarca dünya terörle mücadele ediyor, Önce dünyanın doğusunda başlayan terör,sonra dünyanın batısınada yerleşti. Hepimizin bildiği gibi son terör olayları Paris’te gerçekleşti. Ve biz Belçikalı Türkler olarak hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz.

Bugünkü programımızda Zele halkı olarak din,dil,ırk ayırmaksızın bir araya toplanıp, birlik ve beraberliğimizi gösterdik. Burada vermek istediğimiz mesaj, müslümanlıkta terörün yeri yoktur.”
GENÇLER
Daha sonra Belçikalı bir genç ve bir Türk kızı birer konuşma yaparak, terörü naletlediler. Dostluğu pekiştirme ve terör konusunda iş birliği mesajları vererek, geleceğe yönelik dostluklar inşaa edelim konuşması yaptılar.
KOMSER
Belemtürk’e kısa bir konuşma yapan Zele Başkomiser Yardımcısı Chris Dutrien ise, “ katılımın yüksek olduğunu söylerek, yürüyüşün dostluk havası içinde ve olaysız bir şekilde sona ermesinden çok mutluyuz .” dedi.

Eyyüp-El Ensari Camii Dernek başkanı Yaşar Sağır ise yürüyüşle ilgili şunları söyledi:
YAŞAR SAĞIR
” Belçikalı gönüllüler tarafından düzenlenmiş olan ve Zele’deki yaşayan Türk’leride düşünerek bizleride aralarında görmeyi ve beraberce organize etmeyi teklif ederek,terörü kınama yürüyüşü düzenlenmiştir.
En ilgi çeken tarafı ise dünyada yapılan tüm terör faaliyetlerinin müslüman topluma etiketlendiğini,Zele’deki müslüman Türkler olarak bu konuda açıklama yapılmasının gerektiğini,aksi takdirde yapılan terör eylemlerinin onaylandığının yansıması olarak gözükeceğini bildirdiler. Bizlerde bu düşüncelerinden dolayı teşekkürlerimizi bildirerek,beraberce terörü kınama amaçlı bir sessiz yürüyüşe karar verdik. Pazar akşamı saat 17:00’de camimizde Belçikalı ve Türkler olarak toplandık. Akşam namazından sonra sessiz yürüyüşümüz iki sokak dolanarak,kilise önünde son bulmuştur. Daha sonra lokalde terörü kınama konuşmaları sonrası sunulan yiyecek ve içeklerle kınama eylemimiz son bulmuştur.” dedi.

Konuşmaların ardından etkinlik yerini derin sohbetlere bırakarak son buldu.

HABER FOTOĞRAFLARI
ABER ZELE-14

HABER ZELE-1

HABER ZELE-2

HABER ZELE-3

HABER ZELE-4

HABER ZELE-5

HABER ZELE-6

HABER ZELE-8

HABER ZELE-11

HABER ZELE-12

HABER ZELE-13

HABER ZELE-15

ABER ZELE-9

ABER ZELE-10

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN