• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 2498
  • Dünkü Görüntülenme: 4546
  • Toplam Görüntülenme: 8344945

Milletvekili Güler Turan, Anvers Olaylarını İlk Belediye Meclis Toplantısında Masaya Koydu.

22 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1858 defa okundu.
Milletvekili Güler Turan, Anvers  Olaylarını İlk Belediye Meclis Toplantısında Masaya Koydu.

Anvers şehrinde bir süre önce PKK yandaşlarının Türklerin yoğun olarak yaşadığı mahallede teröristbaşı Öcalan’ın posterleriyle vatandaşlarımızı tahrik ederek saldırmaları ve çıkan olaylar sonrası, Türk vatandaşlarına bu işin sorgusunu ve siyasi takibini bırakmayacağının sözünü veren milletvekili Tuıran, ilk belediye meclis toplantısında konuyu birinci öncelik sırasıyla masaya koydu.

Belçika’nın Anvers kentinde PKK yandaşlarının Türklerin yoğun olarak yaşadığı Brederodes Caddesi’nde slogan aratarak teröristbaşı Öcalan’ın posterleriyle vatandaşlarımızı tahrik ederek saldırmalarının ardından, dün akşam ilkkez toplanan Anvers Belediye meclisinde Güler Turan, sorduğu sorularla Belediye başkanı Bart De Wever’sı terletti.

Milletvekili Turan, Otobüs nereden geliyordu? Nereye gidiyordu? Otobüsün yol güzargahında değişiklik oldumu? Bu organizasyon için izin isteyen dernek kimdir? İki gün sonra tekrar çıkan olaylarda polis olayları engelleyemedimi? Polisin toplumla olan diyoloğu ve yabancı kökenli polislerin varlığı ne durumdadır? Olaylardan sonra vatandaşlarla konuştunuzmu? Önümüzdeki süreçte ne yapacaksınız? Zarar gören vatandaşlarımızın maddi manevi tazminatları nasıl karşılanacak? sorularını yönelterek, Bart De Wever’si soru yağmuruna tuttu.

Milletvekili Güler Turan’ın sorularına cevap vermekte zorlanan ve kaçamak cevaplar veren Bart De Wever, “Irak kürtlerinin bir organizasyonu ve onlara destek veren bir dernek ama şuan bu derneğin isminin açıklanmasını uygun bulmuyorum” diyerek, soruyu geçiştirdi.

“Otobüs bütün şehri dolaşmayı istedi fakat biz buna müsade etmedik. Otobüs izin verilen normal güzargahından çıkmış. Buna sebep olarak, o günkü bisiklet yarışlarını gösteriyorlar. Fakat söyledikleri bu sebep saat olarak tutmuyor. Bu açıklama inandırıcı gelmiyor. Otobüsün orada ne aradığı, ne amaçla sokağa girdiği ve neden bu otobüsün güzargahını değiştirdiği hala araştırılıyor. Otobüsten kimler inmiş, neler yapmışlar şimdilik bunları sizlere açıklamayacağım. Olaylar sırasında polisler görevinin başındaydı. Olaylar fazla büyümeden kontrol altına alındı” sözleriyle cevapladı.

Milletvekili Turan, “Türk kökenli Türkçe konuşan polisler olsaydı (önceden vardı) olaylar kısa sürede önlenebilirdi. Olayın içinde var olan polislerin toplumla olan diyoloğu yok denecek kadar az. Sokakta oturan vatandaşlar bu nedenle sokakta yabancılar dolaşıyor, ortalık karışabilir bilgisini iletememişler” sözlerine yer vererek, önceden var olan Türk kökenli polislerin tekrar Anvers şehrinde görev almalarının önemini vurguladı.

Turan, Belediye başkanı Bart De Wever’sın, otobüsün bu sokakta olmaması gerektiğini kabul ettiğini söyledi.

Olaylardan sonra, yaşananları daha büyük göstermek için bir hafta 3 yada 5 kişilik gruplar halinde dolaşmayı yasakladıktan sonra, ikinci gün bunu 1 aya çıkarıp, yasağı 15 gün sonra neden sonlandırdın? Yasağı 15 gün sonra kaldıracak elinde hangi bilgiler vardı? sorusuna da cevap alamadı. Otobüsün güzargahını değiştirdiğini önceden biliyormuydunuz? sorusunuda yanıtsız bırakan Bart De Wever, olayları çıkaran PKK yandaşlarıyla görüşüldümü? sorusuna da, “bu şimdilik bende kalsın” diyerek kaçamak cevaplar verdi.

Milletvekili Güler Turan, “sorduğumuz bir çok soruya araştırmalarımız devam ediyor, şimdilik bende kalsın, diye kaçamak cevaplar veren Bart De Wever’den, sorularımızın cevaplarını alana kadar, sorgu ve siyasi takibimiz devam edecek” açıklamasında bulundu.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN