Hollanda’ya Emirdağlı bakan!

3 Ocak 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1849 defa okundu. defa okundu.
Hollanda’ya Emirdağlı bakan!

Hollanda’da Başbakan Mark Rutte başkanlığında oluşturulan dört partili koalisyon hükümetinde Türkiye kökenli iki kadın bakan görev yapacak.

Hollanda’da 17 Mart’ta yapılan genel seçimlerin ardından 271 gün süren pazarlıklar sonrası kurulmasına karar verilen koalisyon hükümetinde yar alacak bakanlar kesinleşti.

Yeni Hollanda hükumetinde Özgürlük ve Demokrasi Partisi (VVD) Milletvekili Dilan Yeşilgöz Zegerius, Güvenlik ve Adalet Bakanlığını; Demokratlar 66 Partisi (D66) üyesi Günay Uslu ise, kültür ve medyadan sorumlu devlet bakanlığı görevini üstlenecek.

Mark Rutte’nin 4. kez başbakanlık koltuğuna oturacağı hükümette, 28 bakan yer alacak. Rutte dışında, bakanlar kurulu 14 kadın, 14 erkek üyeden oluşacak.

Bakanlar kurulundaki 2 kadın üye ise Türkiye kökenli politikacılar Dilan Yeşilgöz Zegerius ve Günay Uslu.

Mark Rutte’nin lideri olduğu liberal sağ eğilimli VVD Milletvekili olan Dilan Yeşilgöz Zegerius, Hollanda’nın yeni Güvenlik ve Adalet Bakanı olacak.

Günay Uslu ise, sol liberal eğilimli D66 tarafından, dışarıdan Medya ve Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı olarak atandı.

GÜNAY USLU

Demokratlar 66 Partisi (D66) üyesi Günay Uslu

Günay Uslu, Afyonkarahisar’a bağlı Emirdağ ilçesi kökenli bir ailenin çocuğu. Amsterdam Üniversitesi’nde kültür tarihi üzerine doktora yapan 49 yaşındaki Günay Uslu, Avrupa kültür tarihi, mirası ve müzeler konusunda uzman.

Turizm şirketi Corendon’un kurucusu Atilay Uslu’nun kardeşi olan Günay Uslu, Hollanda hükümetinde Medya ve Kültürden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlenecek.

Hollanda hükümetinde aynı anda ilk kez 2 Türkiye kökenli isim bakanlık görevinde bulunacak.

Yeni Hollanda hükümeti, 10 Ocak’ta Kral Willem – Alexander tarafından kabul edildikten sonra, yemin ederek göreve başlayacak.

DİLAN YEŞİLGÖZ

Özgürlük ve Demokrasi Partisi (VVD) Dilan Yeşilgöz Zegerius

Ankara’da 18 Haziran 1977 yılında doğan Dilan Yeşilgöz, Tunceli doğumlu sendikacı bir babanın kızı ve mülteci geçmişe sahip bir politikacı.

Babası Yücel Yeşilgöz, 12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) çatısı altında çalışmış bir isim. Yücel Yeşilgöz, darbe sonrası 1980 yılında Türkiye’den kaçarak Hollanda’ya sığınma talebinde bulunmuş.

Dilan Yeşilgöz de annesi ve kızkardeşi ile birlikte 1984 yılında Hollanda’ya yerleşmiş.

Yeşilgöz, 2017 seçimlerinde VVD listesinden Hollanda Temsilciler Meclisi’ne girdi. Geçen Mart ayındaki seçimlerde yeniden milletvekili olan 25 Mayıs 2021’de geçici hükümette ekonomik işler ve iklimden sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilen Yeşilgöz, yen hükümette Güvenlik ve Adalet Bakanı olarak görev yapacak.

Bold

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN