• Dolar Alış / Satış: 5.632 / 5.642
  • Euro Alış / Satış: 6.334 / 6.345
  • Bugün Görüntülenme: 511
  • Dünkü Görüntülenme: 2847
  • Toplam Görüntülenme: 6115797

Gent’te Yağmur Sensörleri Takılıyor. Işıklar, Yağmurlu Havalarda Yaya ve Bisikletlilere Çabuk ve Daha Uzun Yanacak

20 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
533 defa okundu.
Gent’te  Yağmur Sensörleri Takılıyor. Işıklar, Yağmurlu Havalarda Yaya ve Bisikletlilere Çabuk ve Daha Uzun Yanacak

Belçika’nın Gent şehrinde sadece yağmurlu havalarda, bisikletli sürücülerin yağmur altında fazla kalıp ıslanmamaları için, trafik lambaları bisikletliler için daha çabuk ve daha uzun yanacak.

Gent Belediye Başkan Yardımcısı Filip Watteeuw (Groen-Yeşiller), bu projeyi hayata geçirmek için teknik çalışmalara başlandığı bilgisini paylaşarak, yağmurlu havalarda bisikletlilere ve yayalara daha çabuk ve daha uzun yanacak trafik lamba sistemini uygulamak istediklerini açıkladı.

Bu uygulama ile yaya ve bisikletli sürücülerin yağmur altında daha az kalmaları ve daha az ıslanmaları hedef alınıyor. Fakat yağmurlu havalarda bu uygulama, otomobil sürücülerinin daha fazla beklemelerine sebep olacağından, uygulama için seçilen R40 ve Blaisantvest-Nieuwe wandeling kesişme noktalarında denemeler yapılacak.

Yaya ve bisiklet sürücü akışlarının çok olduğu noktalarda, öncelikli olarak trafik lambalarına, yağmura duyarlı sensörler takılacak. Bu sensörler yağmurlu havalarda 30 saniye daha fazla bir geçiş üstünlüğü verecek.

Filip Watteeuw, Hollanda’nın Rotterdam ve Apeldoorn, Danimarka’nın Kopenhag şehirlerinde başlatılan uygulamanın diğer şehirlerede yaygınlaştığı söyleyerek, Gent şehrindeki uygulamalardan iyi sonuç alınması durumunda, sensör sisteminin Gent şehrinde yaygınlaştırılacağını belirtti.

Yayalara ve bisikletlilere sadece yağmurlu havalarada 30 saniyelik daha hızlı bir geçiş üstünlüğü sağlayacak bu yağmura duyarlı sansörlerin maliyetinin ne olacağı hakkında bilgi verilmedi.

Ne diyelim, yakında test uygulaması başlayacak olan yağmura duyarlı sensörler, şimdiden Gent şehrine hayırlı uğurlu olsun.

(Haber Merkezi)
HABER FOTOĞRAFLARI

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

018-

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN