• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1558
  • Dünkü Görüntülenme: 4630
  • Toplam Görüntülenme: 8163477

GENT’TE AREFE GÜNÜ MÜSLÜMAN MEZARLIĞI ZİYARET EDİLDİ.

3 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1328 defa okundu.
GENT’TE AREFE GÜNÜ MÜSLÜMAN MEZARLIĞI ZİYARET EDİLDİ.

Belçika’nın Gent şehri Zwijnaarde bölgesi Hondelee 1. 9052 adresinde bulunan Gent “Müslüman Mezarlığına” arefe günü münasebeti ile bir ziyaret gerçekleştirildi.

Kılınan ikindi namazı sonrası Gent şehrinde hizmet veren diyanete bağlı 3 camii’nin yanı sıra Belçika islam Federasyonuna bağlı Tevhid Camii başkanları din görevlileri ve vatandaşların gerçekleştirdikleri ziyarette, kabristanlıkta yatan müslümanlar için Kuran-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Geçtiğimiz yıllarda çocuk mezarlarının çoğunlukta olduğu Gent “müslüman mezarlığı şimdilerde yetişkinlerin çoğunlukta olduğu kabristanlık haline gelmiş.

Belemtürk olarak ilk defa 10 Kasım 2013’te gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizden bu yana geçen zaman içinde, Gent Müslüman mezarlığındaki defin alanının kapasitesi 5 yıl içinde dolacak gibi görünüyor. Acil olarak şimdiden tedbir alınmaz ise, mezarlık sorunu ileride karşımıza büyük ihtiyaç olarak tekrar çıkacak gibi duruyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, Gent müslüman kabristanlığına defnedilen vatandaşlardan 10 sene boyunca hiç bir ücret talep edilmiyor. Ancak 10 sene sonra cenaze yakınları senelik 500 euro toprak kira bedeli ödemek zorundalar. Ödemedikleri takdirde, yakınlarının cenazesi mezardan alınarak toplu mezarlara taşınıyor yada yakılarak yok ediliyor.

10 senelik süreyi tamamlamış 2 müslüman mezarına sarı renkli bir icra tabelası asılmış olduğunu gördük. Cenaze yakınları buradaki cenaze kurumuna baş vurmadığı takdir de, bir sonraki ziyaretlerde yakınlarınızın mezarı orada olmayabilir. Bu sebeple kabristanlıkta akrabası olanları uyarıyoruz.

Vatandaşlar yakınlarının kabristanlarını temizleyip su döktüler, dualar ederek kabristanlıktan ayrıldılar.

Haber Merkezi

HABER FOTOĞRAFLARI

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN