GENTLİ BAYANLAR TÜRK KADINI OLMANIN AYRICALIĞINI YAŞADILAR !

30 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2445 defa okundu. defa okundu.
GENTLİ BAYANLAR TÜRK KADINI OLMANIN AYRICALIĞINI YAŞADILAR !

Belçika Türk Dernekleri Birliği ve Vormingplus Gent_Eeklo, 25 nisan 2016 Pazartesi günü Gentli Türk kadınlarına yönelik ortaklaşa kültürel bir gezi düzenledi.

Çoğunluğu 1960’lı yıllarda Belçikaya işçi olarak gelip fabrikalarda çalışan kadınlardan oluşan Gentli Türk kadınları, Belçika Türk Dernekleri Birliği Eğitici Elemanı Hatice Karakaya reberliğinde kültürel aktivitelere katılma imkanı buldular.

Fatih Camii kadın kollarınında (Anadolu Gülü) katıldığı gezi programında, uzun süredir fabrikalarda çalıştıktan sonra sadece kendi etraflarında hayat kurabilmiş 60’lı yılların anneleri ilkkez dört duvar arasından çıkarak kültürel bir geziye katılmanın mutluluğunu ve heyacanını yaşadılar.

Belçika Türk Dernekleri Birliği Eğitici Elemanı Hatice Karakaya, Elisabeth Seews ve Brigitte Pattyn Vormingplus Gent Eklo’nun birlikte Brugge şehrine düzenledikleri gezinin buluşma adresi sabahın ilk ışıklarıyla Gent Dampoort tren istasyonu gerçekleşti. Gent Dampoort tren istasyonundan Brugge şehrine hareket eden grubu burada Dolares David karşıladı. İlk olarak şehrin De Begijnhofkerk, Sint Elisabeth ve Heiling Bloedkapel gibi önemli tarihi yerleri ziyaret edildi. Havanın yağışlı olması nedeniyle “Vismijn” isimli kafede İslam ve Katoliklik hakkında sohbet etme imkanı bulan kadınlar, çantalarından atıştırmalık yemeklerini çıkarınca kafede büyük şaşkınlık yaşandı. Gentli Türk kadınlarını Brugge tren istasyonunda karşılayan Dolores David, bayanlara burada kahve ve çay ikramında bulundu.

Daha sonra Bruges Dantel Merkezi’ne yapılan ziyaret, günün doruk noktası oldu. Dantel Merkezi öğleden sonra bayanların ibadetlerini yapmaları için imkan tanıdı. Atölyeyi ziyaret eden Gentli Türk kadınları, burada Belçika’nın el işi geleneği ile tanışarak, çocukları ve torunları için örgü ve dikiş yapıtılar. Gentli Türk kadını olmanın ayrıcalığını yaşayan bayanlarımız, mutlu bir şekilde Gent şehrine geri döndüler.

HABER FOTOĞRAFLARI

RES-4

RES-5

RES-1

RES-2

RES-3

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN