Gent’in Irkçılık Planı Belediye Konseyinde Sert Tartışmadan Sonra Onaylandı

25 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1322 defa okundu. defa okundu.
Gent’in Irkçılık Planı Belediye Konseyinde Sert Tartışmadan Sonra Onaylandı

Salı akşamı Gent şehrinde yeni bir anti-ayrımcılık planı Gent belediye meclisi tarafından yapılan bir değişiklikle onaylandı.

N-VA partisi bu planın şartlarını ağırlaştırmaya çalıştı, fakat Siegfried Bracke (N-VA) ‘nin sunduğu üç değişiklik talebi reddedildi. Resul Tapmaz “Tüm Belediye Başkan Yardımcıları bu planımızı destekliyor,” diye vurgularken, Bracke’nin “haysiyet ve prestiji ”Gentli liberaller tarafından ağır tepkiyle karşılandı.

Geçen hafta Tapmaz ırkçılıkla mücadele için yeni on maddelik eylem planını açıkladı: Gent şehri bizzat kendi uygulayacağı kontrollerle, şirketlerin ayrımcılıkta suçlu olup olmadığını araştırırken uygulama testlerini gayrimenkul piyasasında ve Gent belediyesinin birlikte çalıştığı firmalara uygulamak istiyor.

Firmaların ayrımcılık suçu işleyip işlemediklerini kontrol etmek isteyen Gent belediyesi, Flaman bölgesinde, tespit edilecek olan ayrımcılık suçuna karışan firmaların cezalandırmasını istiyor.

Gentli N-VA parti uyeleri, Pazartesi günü belediye meclisinin ilk gününde, plana karşı keskin değişiklikler sundu. Siegfried Bracke, iş ilanlarında, alınan tedbirlerden biri olan‘yüksek dil gereksinimin’plandan silinmesini istedi. Ayrıca aracı olan iş bulma bürolarının olası bir ayrımcılık soruşturmasından geçilmesini ve şehir tedarik şirketlerinin, ayrımcılık hükmünün yerine getirip getirmediğini tespit etmek için yapılacak kontrollerin, eylem planından silinmesini istedi. Siegfried Bracke bu üç değişiklikleri sununca, toplantı salı gününe kadar ertelenmişti.

”CADI AVCILIĞI DÜZENLEMEYECEĞİZ”

Gentli koalisyon partileri sp.a, Yeşiller ve Açık VLD arasındaki görüşmelerden sonra Resul Tapmaz, Salı günü belediye konseyindeki konuşmasında ‘Tüm Belediye Başkan Yardımcıları Koleji bu planımızı destekliyor, açıklamasını yaparken, “Ben bir belediye başkan yardımcısı olarak dosyalar hakkında tek başıma kararlar vermeyeceğim. Bir cadı avı organize etmeyi düşünmüyorum. Fakat bu sorunu, ayrımcılık karşıtı yasaların, çok sınırlı uyguladığına bağlıyoruz. Sekiz yıl içinde, ülkemizde ayrımcılıkta sadece tek bir polis raporu tutulurken, hiçbir yargılanma olmamıştır. Bizler böylelikle bu hukuk yasasının uygulanıp uygulanmadığını kontrol ederek, uygulanmıyorsa aksi takdirde zorunluda olsa uygulanmasını sağlayacağız” dedi.

Pazartesi günü N-VA tarafından ağır ithamlara maruz kalan Gentli liberaller, plana destek verdiklerini ifade ederken, Siegfried Bracke’ye tepkilerini belirtiler. “Biz ayrımcılığa karşı olan hertürlü girişimi destekleriz,” diyen Geert Versnick (Açık VLD). “Gent belediyesi iyi sonuçlar elde etmek için, sektörle saygılı bir diyalog içine girmek istiyor. Demagoji ve kutuplaşmanın bu tartışmaya hiçbir faydası yoktur. Son olarak, bu ülkenin vatandaşı daha rasyonel ve demagoji bir karışım tarafından hizmet görürse, bu vatandaşın görev onuruna ve prestijine daha iyi bir hizmet sunacaktır. ”

HAYSİYET

Bracke, belediye meslisinde görevi olan konsey odası başkanlığının, alınan kararda hiçbir etkisi olmadığına öfkeyle cevap verdi. “Herkes bu planın amaçlarını destekliyor. Ayrımcılıınn ve ırkçılığın bu kentte zaten yeri yoktur. Fakat bu plan iyi değil. Bu plan hakkında düzenlenen iletişimden açıkça mesafenizi koymadığınız sürece, biz bu yaklaşımı desteklemediğimizi söylemeye devam edecegiz. Biz her bir meslek alanının arkasında uygulama testine maruz kalan bir toplum olmak istiyor muyuz? Bu kenttin üç partisi galiba bir kontrol sistemini seçtiler. ”

Bracke, Versnick’e konuşmasına şöyle devam etti:
“Benim kimseden onur dersleri almam gerekmiyor. Benim tarafımdan beyan edilen sert ifadelerin senin nazarında kabul edilemez olduğunu sôylüyorsun? Ozaman dış dünyanın atmosferi ve eylem planının asil metni arasında büyük farkı bir gözden geçirin. Gerçekleştirmek istemediğiniz cadılar avını, Gent belediyesi onayladığı bu eylem planıyla zaten bu atmosferi yaratmış oluyor. Yoksa belediye yardımcısı Resul Tapmaz medya aracılığıyla insanları kandırarak sadece sert tavrını göstermekmi istiyor? ”

‘HADDİNİ AŞMAK’
Irkçılık planı belediye meclisinde gerçekleşen sert tartışmaların ardından çoğunluğun muhalefete karşı aldığı oylamayla kabul edildi. Sadece tek bir değişiklik yapıldı. Oda iş ilanlarında dil gereksinimlerinde, sistematik taranmasInda. Bunun yerine, Gent belediyesi araştırmada VDAB ile işbirliğin daha işe yarar olduğunu, VDAB’den iş ilanlarında istenen dil gereksinimlerini ve ilgili uygun dil becerilerini, koordine etmeleri istenecek.”

Bracke bu uygulama için “N-VA baskısı altında, barut fıçısı içinden çıkarılan bir fitil,” dedi. “Üstelik çok önemli bir noktada uygulanan bir değişiklik .” Uygulanan bu değişiklik çoğunluğun muhalefete karşı aldığı oylamayla kabul edildi.
N-VA’nın yanısıra, Vlaams Belang’da eylem planına karşı oy kullandı. CD & V ise, grup lideri ve federal milletvekili Veli Yüksel’in fikrine göre, Gent sehri ‘haddini aşıyor’düşüncesiyle çekimser kaldı. Veli Yüksel. “Bu planın hiçbir yasal dayanağı yoktur. Gent Şehri öncelikle hukuki danışmandan tavsiyeler almalıdır,” dedi.

Eylem Planı’nın tam metni bu hafta Gent Şehrinin sitesinde yayınlanacak.

HABER : ZEHRA ÖZER
BELEMTÜRK HABER KOORDİNATÖRÜ

KAVGA-2

KAVGA -1

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN