• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1370
  • Dünkü Görüntülenme: 5484
  • Toplam Görüntülenme: 7870133

Gent Üniversitesinde eğitim gören Türk öğrencilere destek devam ediyor.

3 Mayıs 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
628 defa okundu.
Gent Üniversitesinde eğitim gören Türk öğrencilere destek devam ediyor.

Belçika Cihan Çöl (Belemtürk) Türkiye’den gelerek, Belçika’nın Gent Üniversitesinde Erasmus kapsamında eğitim gören Türk öğrencilere, UID Belçika Koordinasyonu Gent Şubesi tarafından maske, yiyecek ve içecek yardımı yapıldı.

17 Nisan tarihinde T.C. Brüksel Büyükelçiliği ve Başkonsolosluklarımızın ortak katkıları ile Gent Üniversitesinde eğitim gören Türk öğrencilere dağıtılan yardım kolileri sonrası, Türk öğrencilerle Watsap üzerinden bir iletişim gurubu oluşturan UID Belçika Koordinasyonu Gent Şubesi Başkanı İsa Avşar ve Kadın Kolları Başkanı Selma Mertcan, öğrencilerle Godshuishammeke sokağında Kumlu Park olarak bilinen alanda bugün bir araya gelerek maske, yemek ve içecek yardımında bulundular.

Bizlerle irtibat kurulması morallerimizi yüksek tutuyor

Gent Üniversitesi İşletme Mühendisliği Mastır öğrencisi Emin Özbek, ” Öncelikle, çok ince bir davranış. Koronavirüs nedeniyle sınırlar çok ani bir kararla kapatıldı. Korona bir belirsizlik, özellikle biz öğrenciler bizim kontrolümüzde olmayan bu belirsizliğe nasıl müdahale edeceğimizi bilmiyoruz. Bizlerle irtibat kurulması morallerimizi yüksek tutuyor. Bu yapılanları diğer ülkelerden gelen öğrencilere anlattığımız zaman, şaşırıyorlar ve “keşke bizim ülkemizin yetkilileride bize böyle yardım etseler” diye söylüyorlar dedi.

Yabancı bir ülkede kendi insanımızın yardım etmesi farklı bir duygu.

Gent Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Mastır öğrencisi Talha Bedir Karabina, ikinci dönem olarak 3 aydır buradayım. Şunu farkettim. Diğer Avrupa ülkelerinden gelen arkadaşlarımız, en azından ülkeniz size yardım ediyor burada tarzı cümleler kuruyorlar bizlere. Bunu hissetmek kendi açımızdan güzel oluyor. Yabancı bir ülkede devletimizin ve insanımızın desteğini hissetmek farklı bir duygu.

Böyle bir destek çözüm odaklı olmamızı sağlıyor.

Gent Üniversitesi Tiyatro bölümü öğrencisi Rojda Karakuş, Bu gibi durumlarda insanlar genelde çözümsüzlüğe odaklanıyor. Böyle bir destediğin olması güzel bir şey. Bizlerin daha çok çözüm odaklı olmamızı sağlıyor.

Bu dayanışma gurur verici

Gent Üniversitesi pisikoloji bölümü öğrencisi Züleyha Banu, “Burada yapılanlara müteşekkirim açıkcası.. Belçika’da kesinlikle kendimizi yalnız hissetmiyoruz. Böyle bir Türk toplumunun varlığından haberdar değildim. O yüzden çok mutluyum. Bu dayanışma gurur verici.

Böyle bir şey çok rahatlatıcı ve sevindirici

Gent Üniversitesi Mastır öğrencisi Asya Gülcan, “2 Gün önce Başkonsolosluğumuzla bazı eksiklerimizle ilgili irtibata geçerek özellikle kendimizi korumak için maskeye ihtiyacımız olduğunu belirtmiştim. Böyle bir şey duyunca çok sevindim. Bu belirsiz süreçte çok zorluklar yaşadım. Maske olmadığı için markete giderken bile çok gergin oluyordum. Bu dayanışma rahatlatıcı ve sevindirici”

Başkonsolosluğumuza çok teşekkür ediyorum

Gent Üniversitesi mastır öğrencisi Mehmet Uzun Osmanoğlu, “Bir buçuk senedir burada mastır yapıyorum. Böyle zamanlarda bu gibi inisiyatiflerle Türk öğrencilere yardımcı olunması güzel bir şey. Başkonsolosluğumuza çok teşekkür ediyorum.”

UID Belçika Koordinasyonu Gent Şubesi Başkanı İsa Avşar, öğrencilere desteklerinin devam edeceğini, bugün Türk öğrencilerine dağıtılan yemekler için kendilerine destek veren “Vuslat Etliekmek” pide ve pizza salonuna teşekkür ederek, “Hiç bir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız”. sözlerine yer verdi.

HABER FOTOĞRAFLARI

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN