• Dolar Alış / Satış: 5.881 / 5.891
  • Euro Alış / Satış: 6.526 / 6.537
  • Bugün Görüntülenme: 3190
  • Dünkü Görüntülenme: 3112
  • Toplam Görüntülenme: 6925121

GENT TURKSE UNİE, ÜYE DERNEKLERİYLE BULUŞTU!

26 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
979 defa okundu.
GENT TURKSE UNİE, ÜYE DERNEKLERİYLE BULUŞTU!

Belçika Türk Dernekler Birliği Gent Turkse Unie şubesi, üye dernekleriyle bir araya gelerek istişare toplantısı düzenledi.

Gent Turkse Unie hizmet binasında dün akşam saat 19:30’da düzenlenen toplantıya, ev sahipliği yapan Gent Turkse Unie koordinatörü Şaban Gök’ün yanı sıra, Belçika Türk Dernekler Birliği Başkanı Rıfat Can, Başkan Yardımcısı Hüseyin Aydınlı, Genel Sekreter Ahmet Arkan, Yönetici Hilal Üstebay ve Gent Turkse Unie çalışanı Hatice Karakaya hazır bulundular.

Toplamda, 55 aktif üyenin bağlı bulunduğu Gent Turkse Unie şubesinin düzenlemiş olduğu dün akşamki istişare toplantısına toplamda 22 dernek katılırken, diğer üye dernekler mazeretlerini beyan ederek toplantıya katılmadılar.

Gent Turkse Unie koordinatörü Şaban Gök’ün 2019 yılı için yapmayı düşündükleri projeler hakkında bilgi vererek yaptığı kısa bir hoş geldiniz konuşmasının ardından program, toplantıya katılan üye derneklerin kendilerini tanıtmasıyla devam etti. Bu vesile ile Türkse Unie çatısı altında toplanan yeni ve eski üye dernekler birbirini daha yakından tanıma fırsatı buldular.

Belçika Türk Dernekler Birliği Başkanı Rıfat Can, ” Geçen yıllarda da yine aynı şekilde burada bir araya gelerek ve değerlendirmeler yaparak fikir alışverişinde bulunmuştuk. 2018 Yılının kısa da olsa bir değerlendirmesini yapıp, yeni katılan derneklerimizle de bir hasbihal etmek, birlikten beklentileri nelerdir? bunlarla ilgili görüşlerini almak, istek ve arzularını neler olduğunu dinlemek için toplanmış bulunmaktayız. Bundan dolayı katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Sözlerine devam eden Rıfat Can, “2018 yılında Belçika’da yaşayan yabancılar ve müslümanlar için güzel gelişmeler olurken, tabiiki negatif gelişmelerle de karşı karşıya kaldığımız zamanlar oldu. Güzel gelişmelerden bir tanesi, 5 yılda bir seçim yaşadık. Yabancı kökenli insanlara baktığımızda mecliste daha çok yer aldılar. Bu bizi ister istemez sevindiriyor. Yabancı kökenli siyasetçilerin etkin rol almaları bizim için iyi bir durum. Kurban kesimiyle ilgili yeni yılın ilk ayından itibaren bir yasak getirildi. Bu konuyla ilgili dini kurumlar var. Kurban kesimiyle ilgili önümüzdeki günlerde bir mahkeme görülecek. Beklentilerimiz bunun değişmesi yönünde. Bununla ilgili çalışmalarımız ve görüşmelerimiz devam ediyor.

Eğitim konusunda ise, önceden Türkçe Kültür dersleri verilirken bunları kaldırdılar. Türkiye’den öğretmenlerin gelmesi sıkıntıya düştü. Bu konuyla ilgili YTB ile ortak yaptığımız çalışmalarla, belirli bölgelerde bu açığı karşılamaya çalışıyoruz. Ailelerden de çocuklarını Türkçe Kültür derslerine göndermelerini rica ediyoruz. İleride bir kampanya başlatılacak ve bu konulara ihtiyaç duyulan bölgelerde yeni kursların açılması için yardımcı olacağız.

Gent şehrindeki derneklerimiz birbirine benzer yada hepsi aynı şekilde çalışmalar yürütüyor. Bu alışkanlıktan biraz dışarı çıkarak ve ayrılarak, belirli temalar belirli konular üzerinde profesyonelleşmemiz lazım. Bu dernek eğitimle ilgileniyor diyebilmeliyiz. Aile eğitimi, Irkçılık, yabancı düşmanlığı, parçalanan Türk ailelerin çocuklarına koruyucu aile olmak gibi bir çok konular var. Bu konularla ilgili derneklerimizin sorumluluk almasını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Toplantıya katılan üye derneklerin öneri ve isteklerinin alındığı bölümde ise, Belçika Türk Dernekler Birliği Başkan Yardımcısı Hüseyin Aydınlı ile Genel Sekreter Ahmet Arkan, dernek yönetmeliği ile ilgili yeni mevzuatları ve yeni uygulamaları dernek yöneticilerine bilgi olarak sunarak, dernek yöneticilerinin sorularını cevapladılar.

Yaklaşık 2 saat süren istişare toplantısı, verilen içecek ve yiyecek ikramının ardından derin sohbetlerin ardından sona erdi.

HABER FOTOĞRAFLARI

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

018-

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN