• Bugün Görüntülenme: 2068
  • Dünkü Görüntülenme: 3592
  • Toplam Görüntülenme: 9751788

Gent Şehrinde “Ev Dilinden Okul Diline” İsimli Öğrenci Projesinin Yıl Sonu Etkinliği Yapıldı

31 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3212 defa okundu. defa okundu.
Gent Şehrinde “Ev Dilinden Okul Diline” İsimli Öğrenci Projesinin  Yıl Sonu Etkinliği Yapıldı

Gent belediyesi ile T.C.Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği’nin desteklediği, Gent Üniversitesi mütercim, tercümanlık ve iletişim bölümünden Prof.Dr. Ellen Simon ve Dr. Feyza Altınkamış’ın hayata geçirdikleri “Ev dilinden Okul diline” projesinin birinci yılı kapsamında Sint- amandsberg’de bulunan Azeleapark da düzenlenen etkinliğe 60 öğrencinin yanı sıra minik öğrencilerin velileri ve yakınları katıldılar.

Bir yıl önce Tina De Gentd, Fatma Arıkoğlu, Emine İşçi ve Reyhan Görgöz’ün birlikte hazırlayıp Gent Üniversitesine sundukları “Ev dilinden Okul diline” adlı 3 yıllık projenin ilk deneme yılında minik öğrenciler renkli görüntüler oluşturdular.

60 minik öğrenciyi bir araya getirerek başlatılan “Ev dilinden Okul diline” projesinde 15 öğrencinin anneleri Türk ,Babaları ise Belçikalı, yada tam tersi anneleri Belçikalı, babaları Türk. Geri kalan 45 öğrencinin ise anne ve babaları Türk.

Projenin birinci yılı kapsamında bir araya gelen minik öğrencilerin, proje sorumluları ve öğretmenler’in birlikte hazırladıkları şarkıları ve oyunları sergileyen minikler, renkli görüntüler oluşturarak büyük beğeni topladılar. Projeye emekli Türkçe öğretmeni Recep Cirik ise tecrübe ve birikimleriyle destek oldu.

Eğitimden sorumlu Gent belediye başkan yardımcısı Elke Decruynaere (Groen), burada yaptığı konuşmada minik öğrencilere, “Önümüzdeki dönem bende Türkçe öğrenmeye gelebilirmiyim” diye sorunca öğrenciler ve veliler tarafından alkışlandı. ” Bir çok insan bilmiyor ama sizin Türkçe öğrendiğiniz gibi Polonyaca, Bulgarca, Arapça ve Çince öğrenenler de var. Bu çok güzel bir şey. Bu sadece gönüllülerin çalışmasıyla, velilerin katkılarıyla, çocukların istekleriyle ve öğretmenlerin canla başla çalışmasıyla gerçekleşir. Bu nedenle hepinizi kutluyor ve çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Ev dilinden Okul diline” projesi hakkında açıklamalarda bulunan Gent Üniversitesi mütercim, tercümanlık ve çevrim bölümü Türkçe anabilim dalında araştırmacı Dr. Feyza Altınkamış, ” Projenin en geniş amacı Türk kökenli çocuklarımızın okuldaki akademik başarılarını artırmak, tabiiki buda flamanca ile mümkün. Fakat Türkçelerini iyileştirerek, nasıl Flamancalarını iyileştiririz fikrinden yola çıkarak hareket ettik. Çünkü bilimsel araştırmalar, iyi seviyeye getirilmiş bir ev dilinin okul diline de etkisi olduğunu söylüyor. Çocuklarımız normal eğitim sistemi içinde okullarında hangi müfredatı görüyorsa ona paralel Tütkçe müfredatı hazırlamaya çalıştık. Eğer çocuk o hafta flamanca olarak taşıtlar teması görüyorsa, bizde Türkçe derslerimizde taşıtlar temasına paralel alarak gittik. Bilimsel olarak bazı testler yaptık onların sonuçlarını hala analiz ediyoruz. Şuan gördükki, mutlaka Türkçemizi desteklememiz gerekiyor. Şu an Türkçemiz biraz geri durumda, bunu desteklersek Flamancaya da etkisi olacağını düşünüyoruz. Aslında bizim projemiz anaokul üçüncü sınıf seviyesinde başladı. Bizimki Flaman bölgesindeki en erken yaşta verilen anadil eğitimi. Bunu ilkokula götürene kadar çocukların Flamancaları ve Tütkçeleri nasıl gelişiyor diye takip etmek istiyoruz. Temel hedef çocukların normal Flaman okulunda okudukları müfradat olacak. O müfradata paralel aynı şeyleri Türkçe ile desteklemek istiyoruz. Amacımız kavramsal gelişimlerini dil yoluyla da desteklemek. Böylece çocukların pisikolojik gelişimlerini de daha iyi tamamlayarak, sağlam kişilikler oluşturacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Program, 60 minik öğrenciye başarı belgelerinin verilmesi ve toplu hatıra fotoğraflarının çekilmesi sonrası sona erdi.

HABER VİDEO :

HABER FOTOĞRAFLARI

Reklamlar

Demirel İnsaat
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN