• Dolar Alış / Satış: 5.881 / 5.891
  • Euro Alış / Satış: 6.526 / 6.537
  • Bugün Görüntülenme: 3190
  • Dünkü Görüntülenme: 3112
  • Toplam Görüntülenme: 6925121

Gent Müslüman Mezarlığı’nın Kapasitesi Dolmak Üzere

18 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
824 defa okundu.
Gent Müslüman Mezarlığı’nın Kapasitesi Dolmak Üzere

Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Gent şehrinde, cenazelerin çoğu Anavatan Türkiye’ye gönderilsede, bu tercihini Gent Müslüman mezarlığına gömülmek için kullanan Türk ve müslüman ailelerde son zamanlarda büyük artış yaşandı.

2007 yılından beri hizmet veren Gent Zwijnaarde’deki Scheldeakker Müslüman mezarlığındaki mevcut kapasitenin dolmak üzere olması nedeni ile Gent Belediye Meclis üyesi Cengiz Çetinkaya’ya isteklerini taşıyan Gentli vatandaşlara müjdeli haber Çetinkaya’dan geldi.

Gent belediyesi Genel İşler Komitesinden bilgi alan Çetinkaya, çocuklar için 236 mezar yeri ayrıldığı, bunun 148 tanesinin kullanıldığı, geriye sadece 10 çocuk mezar yerinin kaldığını, yetişkinler için ayrılan 148 adet mezar yerinin 88 mezar yeri olarak kullanıldığını, yetişkinler için 60 mezar yerinin mevcut olduğunu bilgisini paylaştı ve önlem alınmadığı takdir de ileriki günlerde mezar yeri sorunu yaşanabileceğini açıkladı.

Gent Belediye Meclis üyesi Çetinkaya (Groen-Yeşiller), Müslüman mezarlığının genişletilmesi yada kapasitesinin artırılması ile ilgili vatandaşların talebi doğrultusunda konuyu Gent Belediye Meclisine sunduğunu, şuan itibari ile Müslüman Mezarlığının genişletilmesi için yer var ama bunu hızlı bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor sözlerine yer verdi.

Çetinkaya’nın Gent Bld.Meclisine sunduğu bu önerge üzerine, Belediye Bşk.Yardımcısı Mieke Van Hecke (CD&V), Müslüman Mezarlığının genişletilmesi ile ilgili camilerle yapılacak toplantı sonrası konunun karara bağlanacağını, böyle bir isteği dışlayamayacağını söyledi.

Haber Merkezi
Cihan Çöl

REKLAM ALANI

PALA TURİZİM GÜVENCESİ İLE UÇUN

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN