• Dolar Alış / Satış: 5.314 / 5.324
  • Euro Alış / Satış: 6.039 / 6.05
  • Bugün Görüntülenme: 2114
  • Dünkü Görüntülenme: 3145
  • Toplam Görüntülenme: 5687741

GENT HIDIRELLEZ FESTİVALİNDE BULUŞTU ” KATILIM ÇOK YÜKSEK OLDU”

8 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1794 defa okundu.
GENT HIDIRELLEZ FESTİVALİNDE BULUŞTU ” KATILIM ÇOK YÜKSEK OLDU”

Belçika’nın Gent şehrinde 6 mayıs 2018 Pazar günü düzenlenen geleneksel 4. Hıdırellez Festivali Türk ve yabancı vatandaşların akınına uğradı.

Dördüncü yılında yaklaşık altı bin kişiye yakın bir vatandaşın katılımıyla gerçekleşen Gent Hıdırellez Festivali, her yıl daha da önem kazanıyor. Aşırı kalabalıktan festival alanında kaybolan 5 çocuk, yapılan anaonslarla ailelerine teslim edildi.

2014-2015-2016 yıllarında üst üste Gent Blaarmeersen milli parkında düzenlendikten sonra 2017 yılında bir yıl ara verilen Gent Hıdırellez festivali, 6 mayıs 2018 pazar günü Alfons Braeckmanlaan 2. Sint-Amandsberg. Gent adresindeki Rozenbroeck yüzme havuzunun yanındaki Jago futbol takımının spor kompleksinde gerçekleştirildi.

Gent Bld.Bşk. Yrd.Resul Tapmaz’ın inisiyatifi ile Gent Belediyesi ve De Centrale’nın koordinasyonunda, toplamda 16 derneğin bir araya gelerek gerçekleştirdiği Gent Hıdırellez Festivali, gölgede 40 dereceye ulaşan hava sıcaklığına rağmen, Blaarmeersen milli parkından daha geniş ve daha büyük olan Jago futbol takımının spor kompleksindeki alan, vatandaşlar tarafından hınca hınç dolduruldu. Hava sıcaklığının tavan yaptığı saatlerde gölgelere sığınan vatandaşlara rağmen, alanda kalabalık varlığını Festival boyunca korudu.

Gent Hıdırellez Festivali Belçika’da IBIDIKLAR adıyla tanınan müzik gurubunun sunduğu birbirinden güzel şarkılarla start alırken, sırasıyla Gnawa de Bruxelles dans grubu, Ledebirds müzik grubu, Rumeli türkü ve danslarının sultanı Şüheyle ve ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı İsmail Altunsaray sahne aldılar. Ayrıca Festival boyunca Bağlama, Kanun, Ud ve Darbuka eğitimleri ücretsiz olarak verildi.

Festival alanına Emillie Peters(Sp.a) ile birlikte ğelen Gent Bld.Bşk. adayı Rudy Coddens (Sp.a), Resul Tapmaz (Sp.a), Gent Bld.Bşk.Yrd. Annelies Storms (Sp.a) ve Gent belediye meclis üyesi Cengiz Çetinkaya (Groen-Yeşiller), satış standlarını birlikte ziyeret ederek bol kazançlar dilediler.

Kalabalığın tavan yaptığı saatlerde Gent Bld.Bşk.Yrd.Resul Tapmaz, alanı dolduran vatandaşlara bir konuşma yaparak, “”Kültür geleneklerimizi yaşatmak, paylaşmak, farklı renkler oluşturmak için gerekeni yapıyoruz. Vatandaşlarımız yılda bir kere de olsa bir araya gelerek, kaynaştığı, tanıştığı, moral bulduğu bu tür festivallere katkı yapmaya devam edeceğiz. Gent çok kültürlü bir şehir, Gent kültürü seven bir şehir, Gent’in gönlü geniş bir şehir ve bizim bir şeyler yapmamız lazım. Farklı kültürlerden, farklı inançlardan, farklı gruplardan insanları bir araya getirmemiz lazım.

Bugün burada bir çok güzel insan, mutlu insan, aileler, gençler, yaşlılar, güzel günüllülerin hepsi buradalar. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

Hıdırellez Festivalinin sonunda sahne alan ünlü sanatçı İsmail Altunsaray, sahnede kaldığı süre boyunca birbirinden güzel Türk Halk Müziği türküleriyle festival alanını dolduran vatandaşları çoşturdu. Festival sanatçının sahnesini bitirmesiyle sona erdi.

HABER VİDEO :

HABER FOTOĞRAFLARI

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN