Gent Bld. Başkanı Matias Türk ve Afgan gençlerin kavgasına son vermek için tarafların temsilcileri ile toplantı düzenledi.

30 Eylül 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1950 defa okundu. defa okundu.
Gent Bld. Başkanı Matias Türk ve Afgan gençlerin kavgasına son vermek için tarafların temsilcileri ile  toplantı düzenledi.

Belçika’nın Gent şehrinde bir haftadır Türk ve Afgan gençleri arasında devam eden kavga ve saldırılara son vermek için Gent belediye başkanı Matias De Clercg Türk ve Afgan temsilcileri ile toplantı düzenledi.

En son Cumartesi günü Türk ve Afgan gençleri arasında yaşanan olaylardan sonra, Pazar günü Dendermondsesteenweg 411, 9040 Gent adresindeki Afghan TaQwa camisinde saat 13:00’de düzenlenen toplantıya Gent Camiler Birliği adına katılan isimlerin yanı sıra Gent’in Entegrasyondan sorumlu polis şefi Dominique Reijnders’ de katıldı.

Gent belediye başkanı Matias De Clercg, Afghan TaQwa camisininde üye olduğu Gent Camiler Birliği Temsilcileri ile yaptığı toplantıda, “Güvenlik güçlerini katmadan, şehrimizin eski geleneklerine göre bu tatsız olayları sizin gibi köklü sivil toplum kuruluşlarıyla çözmek istiyoruz” sözleri ile ortamı ısıttı.

Gent Camiler Birliği, Afghan TaQwa Cami, ve sivil toplum temsilcileri yapılan toplantıda, son günlerde Türk gençleri ve Afgan gençleri arasında yaşanan olaylardan duydukları üzüntüyü birbiri ile paylaşarak, çözüm için önemli kararlar aldılar. Görüşmede, Afgan tarafı özellikle tarihten gelen kardeşlik bağlarının güçlü kalması ve bu bağların korunması gerekliliğine vurgu yaparak, Cuma namazında bu konuların ele alınmasını önerdi. Ayrıca, Belçika’ya gelen Afgan vatandaşlarına Türk vatandaşların yaptığı bir çok yardımların unutulmadığı hatırlatıldı.

Haber merkezimizin elde ettiği bilgilere göre, her iki tarafın temsilcileri, büyükleri ve imamlar, kavga eden gençlerle konuştuktan sonra, Gent belediyesinde yapılması düşünülen barış buluşmasında gençlerin birbirini kucaklaması sağlanarak, basına barış mesajları verilmesinin düşünüldüğü bildirildi.

Toplantı sonrası barış, kardeşlik ve birlik beraberliği gösteren, ellerin birleştiği 2 fotoğraf karesi vatandaşlar arasında büyük memnuniyet yarattı.

Belemtürk Haber Merkezi

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN